Bolimowski Park Krajobrazowy obejmuje rozległe puszcze środkowej Polski na pograniczu województw łódzkiego i mazowieckiego. Stanowi jedną z ostatnich tak dużych rezerw lasów w tym rejonie, zamieszkałych przez tysiące dzikich zwierząt. Park chętnie odwiedzają grzybiarze i rowerzyści, a przecinający go, główny szlak turystyczny prowadzi do wielu ciekawych zabytków architektury.
Park rozciąga się pomiędzy Skierniewicami i Żyrardowem, a swoim północno-zachodnim ramieniem sięga okolic Łowicza. Porastają go gęste lasy, otoczone już ze wszystkich stron krajobrazami rolniczymi. W Puszczy Bolimowskiej żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt, takich jak bobry, wydry czy daniele. Spotykane są tutaj także rysie, które przywędrowały na tereny parku z nieco większej Puszczy Kampinoskiej. Oba zespoły leśne są ostatnimi rozległymi i zwartymi terenami puszcz, jakie kiedyś gęsto porastały tereny między korytami Wisły i Bzury. Lasy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego były jednak w większości sadzone ludzką ręką i nie spotka się tu tych samych leśnych jezior i mokradeł, co jeszcze kilka wieków temu. Zastąpiły je raczej drogi, trakcje elektryczne i małe enklawy rolnicze. Miejsce to jest jednak ulubionym miejscem grzybiarzy i szukających spokoju turystów z pobliskiej Łodzi czy Warszawy.
Wyprawę do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego można rozpocząć w leżących na południowo-zachodnim skraju parku Skierniewicach. Jeden z tutejszych hoteli jest urządzony w urokliwym, XIX-wiecznym dworku. Istnieją także nieco tańsze zajazdy. Na terenie parku można się również zatrzymać w którymś z rozsianych po jego terenie gospodarstw agroturystycznych. Odwiedzając Skierniewice, warto zobaczyć zabytkowy dworzec kolejowy z czerwonej cegły i miejski park, w którym swego czasu lubili odpoczywać rosyjscy carowie. Do ciekawszych obiektów na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego należą też renesansowy kościół z dzwonnicą w Bolimowie oraz park romantyczny w pobliskiej Arkadii, założony pod koniec XVIII w.
Przez Bolimowski Park Krajobrazowy przepływa meandrująca rzeka Rawka, charakteryzująca się nieregularną i naturalnie ukształtowaną linią brzegową, oplecioną trawy i korzenie starych drzew. Aby zachować jej dzisiejszy urok dla przyszłych pokoleń, tereny nadrzeczne zostały objęte Rezerwatem przyrody Rawka, rozciągającym się od Starej Rawy na południu, aż do leżącego na północnym skraju parku Bolimowa. Przez rzekę prowadzi popularny szlak kajakowy, na którym organizowane są okolicznościowe spływy, takie jak np. marcowy „Babski spływ rzeką Rawką” z Bolimowa do Nowego Kozłowa.
Cały obszar parku przecina 43-kilometrowy, żółty szlak turystyczny. Idealnie nadaje się on na weekendową wyprawę dla rowerzystów. Wybierając go, można dotrzeć do wszystkich najbardziej urokliwych miejsc wokół Puszczy Bolimowskiej. Trakt zaczyna się w Łowiczu i prowadzi na wschód, do zaczarowanej Arkadii i dalej, do Nieborowa, w którym warto zwiedzić okazały, rokokowy pałac z początku XVIII w. Następnie żółty szlak prowadzi do zabytkowego Bolimowa i przecina całą puszczę, dochodząc w końcu do Skierniewic. Ostatnim jego przystankiem jest mała wioska o nazwie Stara Rawa, w której warto obejrzeć uroczy, drewniany kościółek pw. św. Szymona i Tadeusza, postawiony w pierwszej połowie XVIII w.
