Brodnicki Park Krajobrazowy leży w na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko mazurskiego, obejmując środkową część Pojezierza Brodnickiego. Jest on doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku nad wodą, a nad zalesionymi brzegami tutejszych, częściowo zarastających jezior znalazło schronienie wiele cennych gatunków ptaków.
Więcej niż połowę obszaru Brodnickiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy. Można tu znaleźć rozległe jeziora, wśród których królują Wielkie Partęczyny. Na terenie parku wyznaczono dziewięć rezerwatów przyrody, a jego poszczególne fragmenty są przyrodniczo bardzo zróżnicowane. Stwierdzono tu siedliska ponad 130 gatunków ptaków oraz występowanie wielu rzadkich gatunków małych ssaków, płazów i gadów. Nad koronami drzew przy odrobinie szczęścia można zauważyć np. bielika, orlika krzykliwego, czy żurawia.
Podłużne akweny Brodnickiego Parku Krajobrazowego mają strome, zalesione brzegi i w większości bardzo urozmaiconą linię brzegową. Na Wielkich Partęczynach można znaleźć liczne wysepki i półwyspy, wśród których da się godzinami krążyć w kajakach czy na żaglówkach. Na jednej z jego wysp znajduje się rezerwat. Szlaki wodne prowadzą też do połączonych z nim zbiorników Małe Partęczyny i Łąkorz, a także korytem przepływającej przez niego rzeczki Skarlanki.
Nad Wielkimi Partęczynami nie ma miejscowości turystycznych. Można tu za to znaleźć kameralne kąpieliska i niewielkie pomosty do zacumowania żaglówki. Noclegu na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego należy poszukać na jego południowo-zachodnim skraju, w paru ośrodkach wczasowych wokół Jeziora Zbiczno. Tam również, w miejscowości Grzmiąca, znajduje się siedziba parku z niewielkim muzeum i stanowiskiem ornitologicznym.
Z Grzmiącej warto się wybrać na pieszą wycieczkę szlakiem dydaktycznym „Bobrowiska”. 4‑kilometrwoy trakt prowadzi nad zachodnim brzegiem Skarlanki, gdzie można tam zobaczyć liczne ślady działalności bobrów w postaci nadgryzionych i poprzewracanych drzew. Ciekawostką na szlaku jest niewielka elektrownia wodna. Z Grzmiącej wychodzi także nietypowy szlak wodny po Jeziorze Strażym. Prowadzi on do półwyspu Okopy, na którym stało niegdyś wczesnośredniowieczne grodzisko.
W południowo-wschodniej części Brodnickiego Parku Krajobrazowego biegnie szlak rowerowy do porośniętego naturalnym lasem rezerwatu „Retno”. Trakt prowadzi przez leśniczówkę w Tęgowcu i muzeum przyrodnicze w miejscowości Gaj. Również pozostałe szlaki wokół wijących się jezior Brodnickiego Parku Krajobrazowego świetnie nadają się do jazdy na rowerze, a wiele z nich także do jazdy konnej. Przepływające przez jego terytorium rzeki Skarlanka i Drwęca są natomiast doskonałym miejscem do organizacji spływów kajakowych.
