Cedyński Park Krajobrazowy leży nad brzegiem Odry, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Cechuje go niezwykle malownicze ukształtowanie terenu, z wieloma wzgórzami, rozlewiskami, jeziorami i potokami przepływającymi wśród zalesionych stoków. Tutejsze puszcze i łąki są wspaniałym miejscem rekreacji. Do parku watro wstąpić także ze względu na jego niezwykłą historię i zabytki.
Cedyński Park Krajobrazowy rozciąga się pomiędzy Doliny Dolnej Odry do skraju Pojezierza Myśliwskiego i Równiny Gorzowskiej, obejmując swym terenem Puszczę Piaskową, Lasy Mieszkowickie, a także wzgórza Krzymowskie i Moryńskie. Tutejszy krajobraz jest bardzo pofałdowany za sprawą ostatniego zlodowacenia. Najwyższym wzniesieniem w parku jest wybijający się na 167 m n.p.m. Zwierzyniec. Trudno dostępne rejony parku stały się doskonałym schronieniem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Swoje siedliska ma tutaj prawie 200 gatunków ptaków. W lasach widywane są m.in. wilki i jelenie.
Świetną bazą wypadową do zwiedzenia Cedyńskiego Parku Krajobrazowego jest położona w jego środkowej części Cedynia. Gospodarstw agroturystycznych i pól namiotowych można również szukać w innych rejonach parku. Największą liczbą pensjonatów i pokoi gościnnych dysponuje natomiast położona zaraz za jego północno-wschodnią granicą Chojna. Jest to miasto założone na granicy Brandenburgii i piastowskiego Pomorza ponad 1000 lat temu. Można w nim zwiedzić wiele imponujących zabytków, takich jak jedyny w swoim rodzaju, gotycki ratusz z XIII w., w którym obecnie mieści się centrum kultury, a także wzniesione w tym samym stylu Kościół Mariacki i romantyczne ruiny kaplicy św. Gertrudy.
Na wycieczkę do Cedyńskiego Parku Krajobrazowego z Chojny można się wybrać oznakowanym na czerwono Szlakiem Nadodrzańskim PTTK. Prowadzi on do wsi Stoki, gdzie warto zobaczyć ciekawy neoromański kościół i folwark z dworkiem szlacheckim z drugiej połowy XIX w. Na zabytkowej posiadłości znajduje się dwustuletni park z wieloma starymi drzewami i wieżą widokową. Ze Stoków czerwony szlak prowadzi dalej na zachód, kolejno do rezerwatów „Dąbrowa Krzymowska” i „Dolina Świergotki”. Następnie mija starą wieś Lubiechów Dolny.
Kolejnym przystankiem na szlaku nadodrzańskim będzie Cedynia. W zwartym śródmieściu tego maleńkiego miasteczka można zobaczyć wiele XIX-wiecznych kamienic. W ostatnich latach odbudowano tu także XIII-wieczny klasztor cysterek, w którym znajduje się dziś luksusowy hotel. W Cedyni warto wejść na XIX-wieczną wieżę widokową i zajrzeć do Muzeum Regionalnego, gdzie zgromadzono pamiątki znalezione na terenie tutejszego, wczesnośredniowiecznego grodziska.
Cedynia zapisała się w polskich podręcznikach historii za sprawą słynnej bitwy z 972 r., w której wojska młodego państwa polskiego oparły się niemieckiemu najazdowi. Szlak czerwony prowadzi z centrum miasteczka na pobliską Górę Czcibora, nazwaną na cześć wsławionego w tej potyczce brata księcia Mieszka I. W tysięczną rocznicę Bitwy pod Cedynią na wzniesieniu tym postawiono pamiątkowy pomnik.
Szlak nadodrzański prowadzi z Góry Czcibora na południe, w rejon rezerwatu „Wrzosowiska Cedyńskie”, gdzie można podziwiać niespotykany często widok wzgórz mieniących się we wszystkich odcieniach fioletu.
