Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy leży w środkowej części województwa świętokrzyskiego i zaczyna się na południowo-zachodnich obrzeżach Kielc. Wśród tutejszych falujących pól, zalesionych wzgórz i dolin zachowały się jedyne w swoim rodzaju, wielosetletnie zabytki. Z uwagi na niezwykłe skały i jaskinie, chętnie ściągają tu też zapaleni geolodzy.
Obszar Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego obejmuje część Wyżyny Kieleckiej i południowo-zachodni fragment Gór Świętokrzyskich. Jest on ulubionym miejscem geologów, ponieważ podczas intensywnej niegdyś eksploatacji surowców naturalnych w tym rejonie odsłonięto na światło dzienne skały z niemal wszystkich okresów geologicznych. Można tu również znaleźć niezwykle malownicze jaskinie. Jednocześnie park zachwyca swoją przyrodą ożywioną, znalazło tu swój dom wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Skalne groty są np. schronieniem nietoperzy. W parku wyznaczono siedem rezerwatów przyrody, a jedną trzecią jego powierzchni zajmują lasy.
Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego są Kielce. Jest to stolica i największe miasto województwa świętokrzyskiego. W ostatnich latach mocno się zmieniło, budząc dziś swoimi starannie wyremontowanymi zabytkami nieskrywany zachwyt turystów. Warto zwrócić w tym mieście uwagę m.in. na XVI-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich, czy wielokrotnie przebudowywane, a obecnie noszące szaty barokowe kościół św. Wojciecha i bazylika katedralna. Poza Kielcami, miejsca noclegowego można poszukać w jednym z licznych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, działających w obrębie parku, m.in. w Chęcinach, Korzecku, Bocheńcu, czy w Sokołowie Górnym.
W Kielcach rozpoczyna się czerwony szlak turystyczny, prowadzący w głąb parku, aż do słynnego zamku w Chęcinach. Najpierw dociera na położoną jeszcze na terenie miasta Górę Karczówkę. Niewielki, wznoszący się na 339 m n.p.m. szczyt należy do Gór Świętokrzyskich i szczególnie pięknie mieni się w barwach jesieni. Górują nad nim imponujący, barokowy klasztor ojców bernardynów wraz z kościołem.
Czerwony szlak prowadzi dalej na nieco niższą Górę Brusznia w zachodniej części Kielc. Tam trakt krzyżuje się z oznakowanym na żółto szlakiem spacerowym, którym można obejść całe miasto dookoła. My jednak idziemy dalej na zachód, przez grzbiet 388-metrowego Patrolu i pobliską miejscowość Zgórsko, do Jaskini Raj. Ta imponująca grota krasowa jest wewnątrz oświetlona i udostępniona dla zwiedzających. Można w niej podziwiać wspaniałe stalaktyty i stalagmity, a także małe, jaskiniowe jeziorka. W pawilonie wejściowym jaskini znajduje się niewielkie muzeum i kawiarnia, a zaraz obok funkcjonuje także zajazd dla turystów i parking.
Po zwiedzeniu Jaskini Raj, możemy wybrać się dalej czerwonym szlakiem turystycznym do Chęcin. Po pierwszym kilometrze miniemy wtedy 328-metrową Czerwoną Górę i znajdujący się na jej stoku, nieczynny kamieniołom Zygmuntówka. Dalej szlak prowadzi na nieco wyższe wzniesienie o nazwie Zelejowa, wokół której utworzono leśny rezerwat przyrody. Ostatnim przystankiem na szlaku są Chęciny. Nad zabytkowym miasteczkiem góruje imponująca twierdza z początku XIII w. Ma trzy wysokie wieże, z których jedna pełni dziś funkcję punktu widokowego dla turystów. Średniowieczny zamek musiał się przez wieki opierać niszczycielskim siłom m.in. Potopu Szwedzkiego, czy rokoszu Zebrzydowskiego. Do XVIII w. zamek stopniowo popadał w ruinę. U stóp góry zamkowej stoi piękny, XVII-wieczny zespół klasztorny klarysek. W Chęcinach warto też zwrócić uwagę na stare kościoły i dawny klasztor bernardynów.
