Chełmski Park Krajobrazowy leży we wschodniej części województwa lubelskiego, w pobliżu granicy z Ukrainą. Obejmuje dwa rozległe obszary leśne, a także unikalne w skali kraju torfowiska. Pobliski Chełm warty jest odwiedzenia ze względu na zabytki i niezwykłą historię. Przez wieki w tym mieście krzyżowały się szlaki pielgrzymów katolickich, unickich, prawosławnych i żydowskich.
Chełmski Park Krajobrazowy zachwyca pięknem swojej dzikiej przyrody i sąsiadującej z nią przez wieki kultury materialnej. Tutejsze lasy zostały do dziś w niewielkim stopniu zmienione przez rękę człowieka, a prawdziwe bogactwo biologiczne parku skrywa się na rozległych mokradłach. Wyznaczono tu cztery rezerwaty przyrody: jeden leśny i trzy torfowiskowe. W parku występuje wiele unikalnych roślin, z których aż 53 gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną. Chodzi przede wszystkim o niewidywane w innych regionach kraju rośliny bagienne. Chełmski Park Krajobrazowy jest siedliskiem dla ponad 150 gatunków ptaków, m.in. rzadkiej sowy błotnej czy czarnego bociana. Kto ma dużo szczęścia, może w tych stronach spotkać także błotnego żółwia.
Dobrą bazą wypadową do parku jest leżący na jego południowo-zachodnim skraju Chełm. Ta zabytkowa miejscowość przez wieki była ważnym ośrodkiem spotkań katolików, Żydów, prawosławnych i unitów. Z ową religijną mozaiką związane są liczne zabytki Chełma, m.in. cerkiew św. Jana Teologa z pierwszej połowy XIX w., dawny klasztor bazylianów z XVII w. czy grekokatolicka katedra z XVIII w. na Górze Chełmskiej, która obecnie jest bazyliką rzymskokatolicką. Do cudownej ikony na Górze Chełmskiej pielgrzymowali kiedyś zarówno unici, katolicy, jak i prawosławni. Chełm był jednocześnie ważnym ośrodkiem żydowskiej filozofii chasydzkiej. Unikatowych zabytków nie brakuje też na całym obszarze Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Zachowały się w nim stare zagrody i zabytkowe chaty kryte strzechą. Warto zobaczyć tu m.in. klasycystyczny pałac w Chylinie czy późnobarokowy kościółek w Sawinie w północnej części parku.
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Chełmskiego Parku Krajobrazowego znajduje się na jego południowym skraju, w Brzeźnie, gdzie zaczyna się niebieski szlak turystyczny „Bagien i Moczarów”. Prowadzi on najpierw do rezerwatu „Brzeźno”. Stoi tam wieża obserwacyjna, z której można podziwiać panoramę okolicznych torfowisk. Dalej niebieski szlak dochodzi do miejscowości Srebryszyce, gdzie warto zobaczyć XVIII-wieczny pałac rodziny Łopuskich. Stamtąd dojdzie się traktem do rezerwatu „Bagno Serebryskie”. Można tu się wspiąć na kolejną wieżę obserwacyjną. Aby zobaczyć z bliska cuda tutejszej natury, warto zobaczyć na chwilę na szlak dydaktyczny o tej samej nazwie, co rezerwat. Z uwagi jednak na czające się w podmokłym terenie niebezpieczeństwa, można go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Niebieski szlak turystyczny prowadzi dalej na zachód, aż do centrum Chełma.
