Chojnowski Park Krajobrazowy rozciąga na zachodnim brzegu Wisły, na południe od podwarszawskiego Piaseczna. Chroni cenną przyrodniczo enklawę doliny dolnego biegu rzeki Jeziorki i Lasów Chojnowskich. Położony w środku województwa mazowieckiego park jest jednym z ulubionych miejsc weekendowych wypadów i rowerowych wycieczek mieszkańców stolicy.
Park znajduje się na południowym skraju aglomeracji warszawskiej. Jego terytorium jest poprzecinane szybko rozrastającymi się, podmiejskimi osiedlami. Tak jak mieszkańcy wszystkich dużych miast w Polsce, również warszawiacy chętnie przeprowadzają się do wyrastających jak grzyby po deszczu „zielonych” osiedli, czy willi „przy lesie”, z prowadzącymi pod sam dom szlakami pieszymi i rowerowymi. Aby za kilkadziesiąt lat rejon Lasów Chojnowskich nie zamienił w zwykłą dzielnicę miasta, w latach 90-tych postanowiono uchronić prawnie jego walory krajobrazowe. W parku wyznaczono jedenaście rezerwatów przyrody. Tutejsze łąki, zarośla i korony drzew tętnią życiem. Chojnowski Park Krajobrazowy jest domem m.in. bielików, rybołowów, puszczyków, bobrów, łabędzi, łasic i setek innych gatunków pospolitych, jak i rzadkich zwierząt. Na ich przetrwaniu zależy również tutejszym mieszkańcom. Przy zaangażowaniu uczniów okolicznych szkół, prowadzona jest w nim co roku „Akcja Żaba”, mająca chronić wędrujące płazy, m.in. poprzez instalowanie specjalnych płotków, uniemożliwiających im wyjście na jezdnię.
Dobrymi bazami wypadowymi do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego są Warszawa, Piaseczno i Konstancin-Jeziorna. Turyści mogą też wynająć pokój w położonym w centralnej części parku Zalesiu Górnym, czy np. w leżącym na jego południowym skraju Wojciechowie. Popularnym miejscem wypoczynku na terenie parku są też tzw. Zimne Doły. Jest to leśny kompleks rekreacyjny, położony około 4 km na południowy wchód od Piaseczna. Można tam wynająć domek letniskowy, istnieje różnego rodzaju turystyczna infrastruktura, w tym wyznaczone miejsca do rozpalania ognisk.
Przez Chojnowski Park Krajobrazowy przebiega wiele ścieżek dydaktycznych, prowadzących do jego rezerwatów i najcenniejszych przyrodniczo obszarów, a także ukazujących bogate dziedzictwo kulturowe. Przecina go też kilka szlaków PTTK, a także leśne trakty przeznaczone specjalnie dla rowerzystów, czy do jazdy konnej. Oznakowany na zielono, Główny Szlak Lasów Chojnowskich rozpoczyna się w podwarszawskiej wsi Złotykłos, za północno-zachodnią granicą parku i prowadzi do uroczyska Łoś, gdzie znajduje się pole namiotowe. Można nim dalej dotrzeć do dwóch rezerwatów: Uroczysko Stephana i Chojnów. Ten 35-kilometrowy, popularny zarówno wśród rowerzystów jak i piechurów szlak kończy się w Konstancinie-Jeziornej, za wschodnią granicą parku. Konstancin to niezwykle urokliwe, stare miasto uzdrowiskowe. Wśród wiekowych drzew stoi tu wiele zabytkowych willi i eleganckich pałaców. W tej miejscowości rozpoczynają się też dwa ciekawe szlaki rowerowe. Jeden prowadzi do zabytkowej wsi Obory, w której warto obejrzeć wznoszący się w parku nad stawem, barokowy pałac. Zaraz obok znajdują się dwa leśne rezerwaty: Łęgi Oborskie i Olszyna Łyczyńska. Drugi z rowerowych szlaków z Konstancina prowadzi na zachód, w głąb parku i nosi imię Wiktora Stephana, słynnego w tych stronach, pochodzącego z Węgier leśnika, który na przełomie XIX i XX w. opiekował się Lasami Chojnowskimi.
