Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy leży na pogórzach Rożnowskim i Ciężkowickim we wschodniej części województwa małopolskiego. Tutejsze szlaki turystyczne prowadzą wśród malowniczych wzniesień i niezwykłych formacji skalnych. Jest to prawdziwy raj dla kochających góry piechurów oraz miłośników kolarstwa górskiego.
Niezwykła kraina Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego rozciąga się pomiędzy dolinami Dunajca i rzeki Białej. Dużą część parku zajmują stare, rosnące na górskich zboczach bory, przyozdobione mchem i ukrytymi pomiędzy drzewami, wielkimi głazami. Tereny leśne są przelatane drobnymi mozaikami położonych na pagórkach pól i pastwisk. Najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca są wielkie skały z piaskowca, którym długotrwała erozja nadała niezwykłych kształtów. Jednym z najciekawszych zgrupowań tych gigantów jest rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto”, położony we wschodniej części parku, koło miejscowości Ciężkowice. Geologiczną osobliwością tego rejonu jest też m.in. jedna z najdłuższych jaskiń szczelinowych w Polsce o nazwie Diabla Dziura. Jej głębokość sięga około 320 m. Rozrzucone po terenie parku groty są schronieniem dla wielu gatunków nietoperzy.
Na terenie całego Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego można znaleźć wiele wygodnych pensjonatów, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Dobrymi bazami wypadowymi są m.in. Jamna i położony tuż za zachodnią granicą parku Czochów. Zatrzymać się można też np. w Ciężkowicach. W tej zabytkowej miejscowości warto zwrócić uwagę na zwrócone szczytami do rynku, niewielkie kamieniczki z podcieniami. Znajduje się tutaj ciekawe, neogotyckie sanktuarium. Pod koniec XIX w. w miejscowym dworku mieszkał przyszły premier Polski Ignacy Jan Paderewski.
W Ciężkowicach krzyżuje się wiele szlaków turystycznych. Trakt niebieski prowadzi stąd do pobliskiego rezerwatu przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasto”. To niezwykłe zgrupowanie formacji skalnych obejmuje obszar od doliny rzeki Białej, do 367-metrowego wzgórza Skała. Piaskowce o różnych przydomkach, m.in. „Baszta”, „Borsuk”, „Grunwald” i „Piramida” są otoczone starymi dębami i sosnami. Według miejscowej legendy, kiedyś na tutejszych pagórkach istniało miasto. Mieszkańcy wraz ze swoimi domami zostali jednak zamienieni w skały z powodu braku gościnności, lub też, według innej wersji legendy, nieobyczajnego stylu życia. Niebieski szlak prowadzi dalej z rezerwatu do miejscowości Rzepiennik Strzyżewski na wschodniej granicy parku, a następnie na teren sąsiedniego Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Przez Ciężkowice przebiegają także popularne ścieżki rowerowe: szlak zielony o nazwie „Widokowa pętla”, niebieski „Przez rezerwat i czerwony „Do źródeł Rakutowej”.
W miejscowości Polichty w środkowej części Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego działa miejscowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Wytyczono wokół niego 1,5‑kilometrową ścieżkę dydaktyczną, ukazującą bogactwo okolicznej roślinności. Szlak prowadzi też do niewielkiego stawu. Z Polichtów warto się wybrać także do pobliskiej Brzozowej, gdzie stoi unikalny, drewniany kościółek z XVI w.
