Dłubniański Park Krajobrazowy jest najdalej wysuniętym na wschód spośród słynnych Jurajskich Parków Krajobrazowych Małopolski. Jego wąskie terytorium zaczyna się na przedmieściach Krakowa i biegnie daleko na północny zachód, w górę koryta dopływającej do Wisły rzeki Dłubni. Park przyciąga pięknem swoich lasów i wzgórz, zdobionych tu i ówdzie starymi, wapiennymi skałami. Można w nim też podziwiać wiele zabytków przypominających o niezwykłej historii tej części Polski.
W Dłubniańskim Parku Krajobrazowym można się zatrzymać w jednym z licznych, rozsianych po parku gospodarstw agroturystycznych i małych hoteli. Turystów spragnionych historii i opowieści o duchach może też przyciągnąć hotel w XIV-wiecznym Zamku Korzkiew, położonym kilka kilometrów od granic parku, w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Park ciągnie się przez cenne przyrodniczo tereny od Trzyciąża, aż do włączonych administracyjnie do Krakowa Dziekanowic. Każdy z jego pagórków, leśnych zagajników i wąwozów tchnie historią. Np. w Dziekanowicach można odnaleźć kopiec, w którym według tradycji spoczywają żołnierze uczestniczący w insurekcji kościuszkowskiej, a także dwór z przełomu XVIII i XIX w. z zabytkowym parkiem. Spragnieni świeżego powietrza i wolnej przestrzeni krakowianie zapuszczają się tu jednak głównie ze względu na liczne cuda natury. W Dłubniańskim Parku Krajobrazowym rośnie kilkadziesiąt wiekowych drzew uznanych za pomniki przyrody. Istnieją tu także dwa rezerwaty: Jodłowy Trzyciąż w okolicach Zagórowej i Ostrysz koło Glanowa.
W Glanowie, na północnym skraju parku krajobrazowego, rozpoczyna się czarny szlak turystyczny, zwany Szlakiem Imbramowickim. Prowadzi on przez Wąwóz Ostryszni do Imbramowic, w których znajduje się zabytkowy klasztor sióstr Norbertanek. W tej starej wsi wato odwiedzić też dwa barokowe kościoły i XIX-wieczny cmentarz z ciekawymi pomnikami. Na obrzeżach miejscowości znajduje się też jedno z najpiękniejszych źródełek zasilających Dłubnię. W dolinie tej rzeki koło Imbramowic można obserwować ciekawe formacje skalne, wyłaniające się z łagodnych, trawiastych pagórków. Czarny szlak wiedzie dalej przez wsi Małszyce, Ściborzyce i Wesółka, aż do lasku Dębowiec Naprawy, gdzie spotyka się z niebieskim szlakiem turystycznym Warowni Jurajskich.
Optymalnym środkiem transportu do zwiedzania Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego jest rower. W jego południowej części biegnie utworzona specjalnie dla cyklistów Zielona Pętla Dłubani. 12-kilometrowy, rowerowy szlak prowadzi wzdłuż rzeki, przez wiele urokliwych terenów zielonych, aż do krakowskiej Nowej Huty. Wzdłuż traktu można napotkać wiele zabytków, m.in. drewnianą Kapliczkę przy Diablim Kamieniu i Dworek Jana Matejki w objętej dziś granicami Krakowa, starej wiosce Krzesławice.
