Leżące w województwie zachodniopomorskim Pojezierze Drawskie to obok Mazur drugie najpopularniejsze miejsce dla żeglarzy śródlądowych w Polsce. Najcenniejszy fragment jego obszaru został objęty Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Znajduje się tu kilka dużych jezior, wśród których króluje Drawsko, a także wiele mniejszych akwenów. Dobra baza turystyczna, malowniczy krajobraz i rozległe tereny dzikiej przyrody gwarantują odwiedzającym park udany wypoczynek.
Pofałdowany przez ostatnie zlodowacenie i poprzecinany jeziorami krajobraz Drawskiego Parku Krajobrazowego to nie tylko raj dla urlopowiczów z odległych zakątków Polski, ale i schronienie prawie 140 gatunków ptaków lęgowych. Wyznaczono w nim osiem chronionych rezerwatów. Kilkaset drzew na terenie parku to pomniki przyrody.
Doskonałym miejscem, w którym można rozpocząć swoją drawską przygodę jest Czaplinek. To popularna miejscowość wypoczynkowa na południowo-wschodnim skraju parku. Leży nad trzema jeziorami, w tym nad największym na całym pojezierzu: Drawsku. Akwen ten wyróżnia się niezwykle urozmaiconą linią brzegową z wieloma półwyspami, odgałęzieniami i małymi wysepkami. Przybywający w to miejsce każdego roku żeglarze mogą dzięki temu za każdym razem odkrywać swoje ulubione jezioro na nowo. W Czaplinku nie brakuje dla nich dobrej bazy noclegowej i lokali gastronomicznych. Nad brzegiem Jeziora Drawsko można w nim znaleźć m.in. przystań dla jachtów oraz spore kąpielisko. Jedną z atrakcji Czaplinka jest też zrekonstruowane z drewnianych bali, wczesnośredniowieczne grodzisko Sławogród. Zniszczył je w XII w. mieszkającym tu słowiańskim Pomorzanom król Polski, który pewnego razu zechciał włączyć całe Pojezierze Drawskie z okolicami do swojego królestwa.
Oprócz fanów historycznych grup rekonstrukcyjnych, zapalonych żeglarzy oraz mieszczuchów spragnionych opalania na rozgrzanych deskach pomostu, do Czaplinka każdego lata zjeżdżają kajakarze. To tu zaczyna się słynny szlak wodny rzeki Drawy, nazwany imieniem pływającego nim kiedyś ks. kard. Karola Wojtyły. Drawa jest dopływem Noteci i ma swoje źródło na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego, koło wsi Zdroje. Kajakarze dopływają nią najpierw do rezerwatu Dolina Pięciu Jezior, a następnie wpływają w Jezioro Drawsko. Dalej szlak prowadzi wąskim i otoczonym bujnymi lasami korytem na południe, do Drawieńskiego Parku Narodowego. Rozdziela go jednak na dwie części drawski poligon.
Z Czaplinka na południu, aż do Połczyna Zdroju na północnym skraju Drawskiego Parku Krajobrazowego wiedzie niebieski szlak turystyczny, zwany Szlakiem Leśnym albo traktem Szwajcarii Kaszubskiej. Prowadzi on przez południowo-wschodnie obszary parku o bardzo pofałdowanej, przypominającej góry rzeźbie terenu z wąwozami i wielkimi, narzutowymi głazami. Wychodząc z Czaplinka na północ, warto zatrzymać się w oddalonym o 5,5 km Starym Drawsku. Miejscowość ta leży na naturalnej grobli pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Można podziwiać w niej runy gotyckiego zamku z XIV w., powstałego w miejscu wcześniejszego słowiańskiego grodu. W miejscu tym mieszkali kolejno templariusze i maltańscy joannici. Dziś pozostałości zamku dostępne są dla zwiedzających i odbywają się w nich rycerskie turnieje oraz inne imprezy.
