Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy obejmuje niezwykle cenny korytarz ekologiczny na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Leży na południowym brzegu Wisły, obejmując rozległe kompleksy leśne pomiędzy Płockiem, Gostyninem i Włocławkiem. Park cechuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Jest świetnym miejscem aktywnego wypoczynku i ostoją wielu gatunków ptaków.
Wśród sosnowych i mieszanych borów Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego można znaleźć wiele czystych, polodowcowych jezior, m.in. uwielbiane przez wędkarzy i kajakarzy Radyszyn, Gościąż, Łąkie oraz Wikaryjskie. W tutejszych zbiornikach i oplatających park ciekach wodnych żyją bobry, a w leśnej gęstwinie ostatnio pojawiły się także rysie, które musiały tu przywędrować z Puszczy Kampinoskiej. Prawdziwym bogactwem Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego są jednak siedliska wodnych i błotnych ptaków, m.in. bocianów, żurawi, krwawodziobów i derkaczy. Przy leśnych szlakach można się natknąć na imponujące pomniki przyrody, m.in. wspinające się na 20 metrów wysokości, 300-letnie dęby.
Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego działają liczne gospodarstwa agroturystyczne i kilka ośrodków wczasowych. Turyści mogą przy nich znaleźć dodatkowe atrakcje, takie jak np. stadniny koni w Łącku i Krzewencie. Przed wojną duży ośrodek jeździecki w Łącku był ważnym miejscem szkoleń polskiej kawalerii. Latem w tutejszym eklektycznym pałacyku lubił przebywać marszałek Rydz-Śmigły. Obecnie ten XIX-wieczny zabytek jest starannie odrestaurowany i znajduje się w rękach prywatnych. W ostatnich latach należał m.in. do Jana Kulczyka.
Dobrą bazą noclegową dysponuje położony na zachodnim skraju Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego Włocławek. Można tu się zatrzymać m.in. w Hotelu Młyn, urządzonym w zrewitalizowanym, ceglanym kompleksie przemysłowym z XIX w. Ten sam niezwykły klimat dawnych manufaktur można też odnaleźć na włocławskim Placu Grodzkim. W otaczających go, odrestaurowanych budynkach z czerwonej cegły mieszczą się obecnie centra handlowe. Niedaleko centrum Włocławka znajduje się potężna zapora na Wiśle. Dzięki miejscowemu spiętrzeniu rzeki, na długości prawie całego Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego utworzyło się całkiem szerokie jezioro, które dziś idealnie nadaje się do sportów wodnych.
Z centrum Włocławka w głąb parku można wybrać się czarnym szlakiem rowerowym, który prowadzi do Jeziora Wikaryjskiego. Jest to bardzo urokliwy, zatopiony w lesie akwen. Nad jego brzegami można odnaleźć niewielkie i ciche kąpieliska oraz liczne szuwary, będące ostoją tutejszej dzikiej przyrody.
Miłośnikom spacerów i nordic walking można natomiast polecić m.in. wychodzący z Włocławka i oznaczony na żółto szlak „północny”. Po niecałych 6 km marszu dociera się nim do jeziora Rybnica, a następnie, po przekroczeniu granicy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, do otoczonych torfowiskami jezior Łąki, Radyszyńskiego i Radyszyn-Czarne. Następnie szlak dociera do Leśniczówki Mursk. Niecały kilometr przed tą osadą mija się miejsce, gdzie szlak żółty krzyżuje się z traktem niebieskim, prowadzącym z Kowalu do Mostków. Kowal to zabytkowe miasteczko leżące tuż za południowo-zachodnią granicą parku. Ciekawymi obiektami są tutaj biały, barokowy kościółek, a także stara remiza strażacka.
