Niewielki Gryżyński Park Krajobrazowy mieści się w środkowej części województwa lubuskiego. Obejmuje grupę otoczonych lasem jezior i stawów w polodowcowej rynnie pomiędzy Gryżyną na północy, a Szklarką Radnicką na południu. Park jest doskonałym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu. Można przyjechać tu na ryby, grzybobranie i rowerową wycieczkę, albo by popływać kajakiem, czy żaglówką.
Prawie 90 proc. powierzchni Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy. Mieści się on w dolinie rzeki Gryżynka. Na jej stromych zboczach można znaleźć liczne źródełka zasilające okoliczne stawy. Występują tu także torfowiska oraz malownicze wąwozy, które są schronieniem wielu gatunków roślin i leśnych zwierząt. Wzdłuż leśnych szlaków nad brzegiem rzeki widać tu m.in. wyraźne pamiątki po działalności bobrów. Największym jeziorem w parku Jelito, usytuowane w jego południowej części. Bardzo ciekawa z punktu widzenia turystów jest też północna część parku, pomiędzy jeziorami Gryżyna i Grabin. Znajduje się tam niezwykle czyste Jezioro Gryżyńskie, na którym można popływać żaglówką albo kajakiem. Przecinające park szlaki turystyczne idealnie zwiedza się na rowerze.
W okolicy Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego można odnaleźć kilka pensjonatów i ośrodków wczasowych, m.in. nad Jeziorem Gryżyńskim, w Bytnicy, Gostchorzu, czy w Krośnie Odrzańskim. W tej ostatniej miejscowości, położonej około 10 km na zachód od granic parku, warto zwrócić uwagę na częściowo odbudowany zamek piastowski, a także górujący nad miastem, barokowy kościół farny. W miejscowości Szklarka Radnicka, na południowym skraju parku, mieści się natomiast bezpłatne pole namiotowe.
W środkowej części parku znajduje się zabytkowy Grabin. Ozdobami tej małej, poniemieckiej osady są barokowy kościół, wzniesiony w konstrukcji szachulcowej w XVIII w., a także pochodzący z tego samego okresu szlachecki dworek. W Grabinie rozpoczyna się czarny szlak turystyczny, prowadzący na północ, do najciekawszych rejonów Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Trakt wiedzie po wschodniej stronie od rzeki Gryżynki. Najpierw mija Jezioro Grabinek, a następnie przechodzi pomiędzy dużymi, częściowo połączonymi ze sobą stawami Pilska, Starym, Małż i Bertno. Kolejnym przystankiem na szlaku będzie Jezioro Grażyńskie, nad którego północnym brzegiem znajduje się kąpielisko. Dalej czarny trakt dociera do Gryżyny, gdzie warto zobaczyć XIX-wieczny pałac z parkiem i pięknymi alejami dębów.
Będąc w Gryżynie, na północnej granicy parku krajobrazowego, możemy podążyć dalej czarnym szlakiem na północny wschód, aż do Kalinowa i Niesulic nad wielkim Jeziorem Niesłysz. Wracając natomiast traktem niecały kilometr na południe, będziemy mogli skręcić w oznakowany na niebiesko szlak turystyczny, prowadzący do dawnych, niemieckich koszar w miejscowości Cibórz, położonej przy dopływającej do Odry rzeczce Ołobok.
