Iński Park Krajobrazowy leży w centralnej części województwa zachodniopomorskiego i obejmuje malownicze mokradła, morenowe wzniesienia i wąwozy Pojezierza Ińskiego. Znajduje się tu aż 18 jezior rynnowych, nad których brzegi od lat ściągają turyści stęsknieni za aktywnym wypoczynkiem na łonie dzikiej przyrody.
Iński Park Krajobrazowy leży z dala od wielkich aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych, dzięki czemu jest to jeden z tych obszarów Polski, w którym zachowały się spore obszary prawdziwie dzikiej przyrody. Urozmaicona rzeźba terenu tworzy w nim doskonałe warunki do różnego rodzaju sportów. Można przyjechać tu z rowerem, całymi dniami przemierzać pieszo szlaki turystyczne, pływać na żaglówce czy windsurfingu, a zimą wybrać się na biegówki.
Odwiedzając Iński Park Krajobrazowy, najlepiej zatrzymać się w Ińsku. To tu znajduje się najwięcej ośrodków wypoczynkowych i prywatnych kwater w całej okolicy. Miejscowość jest też najlepszą bazą wypadową do centralnie położonych terenów parku i leży nad największym na całym jego terenie Jeziorem Ińsko. Ten wielorynnowy akwen rozciąga się aż na 596 ha, a jego nieregularne ramiona sięgają ze wschodu na zachód na ponad 5 km.
Nad brzegami Jeziora Ińsko nie brakuje małych przystani jachtowych oraz kąpielisk. Wodowane na Ińsku żaglówki mogą manewrować pomiędzy zalesioną i bardzo ciekawie ukształtowaną linią brzegową. Ulubione szlaki żeglarzy prowadzą też wokół trzech malowniczych wysp. Na największej z nich, położonej we wschodniej części akwenu i obrośniętej starodrzewem Wyspie Sołtyski mieści się jeden z pięciu wyznaczonych w parku rezerwatów przyrody. Znalazły tu schronienie liczne gatunki rzadkich roślin, ptaków, żab, czy ropuch.
Charakterystycznymi punktami Ińskiego Parku Krajobrazowego są łagodne wzniesienia morenowe, z których najwyższe, sięgający 180 m n.p.m. Głowacz, wznosi się nad północnym brzegiem Jeziora Ińsko. Wzgórze to jest zarośnięte dość różnorodną roślinnością i znajduje się na nim rezerwat przyrody. U jego stóp ciągną się torfowiska. W tym miejscu ma też swoje źródło niewielka rzeka Ina, która łączy się z największymi jeziorami Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Aby dostać się pod Głowacz, trzeba obrać oznaczony na zielono Szlak Wzniesień Moreny Czołowej. Pod samym szczytem należy skręcić z niego na prowadzący na samą górę szlak czarny. Idąc zielonym szlakiem dalej na północ spod Głowacza, dojdzie się letniskowej miejscowości Cieszyno nad Jeziorem Woświn, leżącej kilkanaście kilometrów na północny zachód od brzegów Jeziora Ińsko. Zaglądając do tej wsi, warto zwiedzić mały, poprotestancki kościółek, wykonany z popularnego na Pomorzu Zachodnim, tzw. muru pruskiego. Idąc zielonym szlakiem z Głowacza na południe, wróci się do Ińska na kolację. W innym dniu można wybrać się na wycieczkę znów na północ, tym razem szlakiem niebieskim, do położonego w otulinie parku Węgorzyna. W centrum tej miejscowości warto obejrzeć XV-wieczny kościół parafialny oraz stary cmentarz i lapidarium z nagrobkami przedwojennych mieszkańców tych ziem.