Transkrypcja: Jaki śpiwór wybrać?
Cześć, jestem Krzychu i jestem ze sklepu Woda Góry Las z Poznania. Dzisiaj porozmawiamy chwilę o śpiworach letnich.
Wybierając sobie śpiwór, którego będziemy wybierać latem, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych informacji. Na metce śpiwora znajduje się zwykle zakres 4 temperatur. Temperatura minimalna i maksymalna, które generalnie od razu odrzucamy oraz najważniejsza dla nas informacja – temperatura komfortowa, czyli temperatura w której dany śpiwór powinien najlepiej działać.
Ważną informacją jest też to, czy śpiwór został przetestowany w odniesieniu do Normy Europejskiej. Wtedy dopiero mamy pewność, że informacje podane na metce są prawdziwe, a nie wzięte z kapelusza.
Ważną rzeczą jest wypełnienie naszego śpiwora, czyli to co tak naprawdę będzie nas grzało. Może to być wypełnienie puchowe albo syntetyczne. Takie podstawowe różnice to to, że puch dużo lepiej się kompresuje i jest lżejszy w tym samym zakresie temperatur, natomiast syntetyk będzie trochę tańszy i będzie działał nawet w momencie kiedy śpiwór zamoknie.
Pierwszą grupą śpiworów, które będą działały w takie ciepłe lipcowe noce, ewentualnie gdy śpimy w pomieszczeniach, np. w schroniskach — one będą działały w temperaturach do około 12 – 13 st. C. Ich dużą zaletą jest to, że są malutkie.
Kolejną kategorią o której należało by wspomnieć, są śpiwory nieco cieplejsze. One poradzą sobie już w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie grubo poniżej 10 st. C. Wraz ze wzrostem ceny takiego śpiwora będzie spadała jego objętość i waga po spakowaniu.
W przypadku śpiworów z wyższej półki cenowej zakresy temperatur będą bardzo podobne; waga śpiwora będzie bardzo podobna. Jednak jest parę drobiazgów na które warto zwrócić uwagę. Takim drobiazgiem będzie np. materiał wewnętrzny. W śpiworach troszeczkę tańszych ten materiał będzie bardziej syntetyczny, mniej przyjemny w dotyku. Dodatkową rzeczą jest sposób ściągania kaptura. W przypadku śpiworów trochę droższych będziemy mieć do czynienia z 2 różnymi linkami, pozwalającymi nawet po ciemku wyczuć, czy ściągamy górę czy dół kaptura.