Jeleniowski Park Krajobrazowy leży w środkowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, obejmując swym zasięgiem Pasmo Jeleniowskie i część Gór Świętokrzyskich. Jest wspaniałym miejscem do górskich wypraw i odpoczynku na łonie dzikiej przyrody, a prawie każdy z miejscowych pagórków ma do opowiedzenia niezwykłą historię.
Jeleniowski Park Krajobrazowy jest najmniejszym z parków w województwie świętokrzyskim i sąsiaduje od zachodu ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Dużą jego część pokrywają obszary leśne. W parku wyznaczono cztery rezerwaty przyrody: Szcztniak, Góra Jeleniowska, Wąwóz w Skałach i Małe Gołoborze. Dwa pierwsze chronią cenne przyrodniczo obszary wokół dwóch najwyższych wzniesień w parku. Położony w jego centralnej części Szczytniak sięga 554 m n.p.m., a usadowiona na jego zachodnim skraju Góra Jeleniowska wznosi się na 533 m n.p.m. Ta ostatnia odegrała ważną rolę, gdy na okoliczne ziemie wkroczyło w XI w. chrześcijaństwo. Gdy zniszczono świątynię słowiańską na położonej dziś w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego Łysej Górze, gdzie Bolesław Chrobry ufundował opactwo benedyktynów, zbuntowani poganie na jakiś czas przenieśli swoje najważniejsze miejsce kultu w tej okolicy właśnie na Górę Jeleniowską
Jako, że teren parku to przede wszystkim zalesione, górskie grzbiety i łąki, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych należy szukać raczej za jego granicami. Dobrym miejscem wypadowym na tutejsze szlaki turystyczne jest Łagów, usadowiony dokładnie pomiędzy parkiem jeleniewskim, Cisowsko-Orłowskim Parkiem Krajobrazowym i Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. W Łagowie warto zwrócić uwagę na gotycko-renesansowy kościół parafialny, wniesiony w XV i XVI w. W miejscowości tej zaczyna się zielony szlak turystyczny, którym można dojść na północ, do oddalonej o 15 km Nowej Słupi, leżącej u samych stóp Łysej Góry.
Nowa Słupia to kolejna, warta odwiedzenia miejscowość. Znajduje się na historycznym szlaku pielgrzymkowym do klasztoru Święty Krzyż na Łysej Górze. Jednym z jej symboli jest kamienny posąg pielgrzyma. Według miejscowego podania, jest to rycerz, który był do tego stopnia naznaczony grzechem pychy, że pewnego razu stwierdził, iż dzwony w klasztorze na Świętym Krzyżu biją właśnie na jego cześć.
Pomiędzy Łagowem a Nową Słupią leży wieś Gołczyce, w której trakt zielony krzyżuje się z czerwonym szlakiem turystycznym, prowadzącym na wschód, w głąb Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Dotrzeć nim można wpierw na porośniętą lasem bukowo-jodłowym Truskolaskę. Szczyt ma wysokość 448 m n.p.m., a u jego stóp znajdują się źródła rzeki Opatówki. Szlak czerwony im. Edmunda Massalskiego prowadzi dalej na górę Wesołówkę. Stamtąd dojdzie się nim na Szczytniak, na którego północnym stoku wyznaczono rezerwat przyrody. W tym miejscu szlak czerwony krzyżuje się z czarnym traktem turystycznym, prowadzącym do Nowej Słupi.
