Park krajobrazowy na Pojezierzu Kaszubskim jest poprzecinany długimi, rynnowymi jeziorami, nad które ściągają miłośnicy sportów wodnych z całej Polski. Przebiegają przez niego liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Za swoje piękno i niezwykłe krajobrazy, miejsce to jest nazywane Kaszubską Szwajcarią. Park przyciąga turystów swoją malowniczą rzeźbą terenu, a także unikalnym w skali kraju dziedzictwem kulturowym.
Ze względu na liczne jeziora i zalesione wzgórza, środkowa część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest porównywana do Szwajcarii. Unikalne ukształtowanie jego terenu to pamiątka po ostatniej epoce lodowcowej. Tutaj też znajduje się historyczna ojczyzna Kaszubów, pielęgnującej własny język i kulturę, zachodniosłowiańskiej grupy etnicznej, która wywodzi się od dawnych Pomorzan.
W oddalonym około 40 km od Trójmiasta parku nie brakuje ośrodków wczasowych, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Odwiedzając go, warto zatrzymać się np. w którejś z miejscowości nad jego największymi i wyjątkowo czystymi jeziorami: Raduńskim, Ostrzyckim lub Brodnem Wielkim. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych tej centralnej części parku należy Brodnica Dolna, usadowiona pomiędzy dwoma ostatnimi z wymienionych akwenów. W okolicy tego miasteczka, na Złotej Górze, istnieje widokowa platforma, z której można obserwować lustra okolicznych jezior i falujące na drugim planie, łagodne wzniesienia. O turystyczną kwaterę lub pensjonat nietrudno też w znajdującym się nieopodal Chmielnie. Ta położona pomiędzy jeziorami Raduńskim, Białym i Kłodno miejscowość uważana jest za jedną z najładniejszych na terenie parku. Można w niej wciąż napotkać klasyczne, biało-czarne, kaszubskie domki, wzniesione w konstrukcji szkieletowej. Będąc w Chmielnie, wato zajrzeć m.in. do nietypowego Muzeum Ceramiki Kaszubskiej.
W Kaszubskim Parku Krajobrazowym można zauważyć liczne wąwozy i wzniesienia morenowe, sięgające często ponad 250 m n.p.m. Najwyższym z nich jest 328-metrowa Wieżyca. Dzięki zbudowanej na jej szczycie wieży widokowej, wychodzącej wysoko ponad korony bukowego lasu, jest ona najlepszym punktem do obserwacji „szwajcarskich” krajobrazów Kaszub. Na Wieżycę prowadzi oznaczony na czarno, turystyczny Szlak Wzgórz Szymborskich. 121-kilometrowy trakt zaczyna się jeszcze w Sopocie, gdzie przecina wpierw tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dla znających Pomorze, wprawionych rowerzystów, oba parki stanowią tak naprawdę jeden spójny region, wyśmienity na weekendowe wyprawy. Pierwszą miejscowością, do której dociera czarny szlak na terenie KPK są położone w jego południowo-wschodniej części Sławki. Później trakt prowadzi do osady Stacja Wieżyca, a następnie na pobliski szczyt. Idąc nim dalej na zachód, warto zatrzymać się w Szymborku, gdzie stoi, a może raczej leży słynny Odwrócony Dom. Nietypowy budynek dotyka ziemi spadzistym dachem, a ku niebu wznoszą się jego kamienne fundamenty. Przeczyć prawą grawitacji zdają się również przytwierdzone do sufitu sprzęty wewnątrz domu. Działa w nim Centrum Edukacji i Promocji Regionu.
Północną część parku można zwiedzić obierając Szlak Kaszubski, oznaczony na mapach na czerwono. Prowadzi on z miejscowości Kamienica Królewska najpierw brzegiem Jeziora Łomno, a następnie na 223-metrową Zamkową Górę, na której znajduje się rezerwat przyrody. Szlakiem czerwonym można przejść dalej wzdłuż pięknych kaszubskich jezior aż do Kartuz, położonych na wschodnim skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
