Kazimierski Park Krajobrazowy obejmuje część popularnego „trójkąta turystycznego”, wyznaczonego przez Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów. Niepowtarzalne zabytki sąsiadują tu z pięknem dzikiej przyrody województwa lubelskiego. Aby zobaczyć wszystkie atrakcje parku, jeden tygodniowy urlop z pewnością nie wystarczy.
Kazimierski Park Krajobrazowy był pierwszym parkiem krajobrazowym wyznaczonym na Lubelszczyźnie i obejmuje tereny, które od dziesiątek lat znajdują się w centrum zainteresowania polskich i zagranicznych turystów. Występuje tu bardzo urozmaicona rzeźba terenu. Na lessowych i wapiennych zboczach dolin rzek Wisły i Bystrej znalazło schronienie wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Park jest m.in. ważnym terenem siedliskowym ptaków. Znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody: Krowia Wyspa i Skarpa Doborska.
Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Kazimierskiego Parku Krajobrazowego jest usytuowany w jego centrum i dysponujący wieloma hotelami Kazimierz Dolny. Został on uznany za pomnik historii ze względu na unikatową w skali kraju starówkę. Latem to maleńkie miasteczko odwiedzają tysiące turystów. Wśród starannie wyremontowanych, renesansowych kamieniczek można tu znaleźć wiele kramów, galerii sztuki i dobrych restauracji. Poza uroczym rynkiem, warto zwrócić uwagę m.in. na stare, kazimierskie kościoły, XVII-wieczny spichlerz czy pobliskie ruiny średniowiecznego zamku. Kazimierz Dolny od lat przyciąga artystów i odbywają się w nim ciekawe festiwale.
Oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów na wschód Nałęczów to z kolei stara miejscowość uzdrowiskowa. W jednym z tutejszych, drewnianych domków swoją letnią pracownię miał Stefan Żeromski. Obecnie mieści się w nim muzeum tego słynnego autora. W Parku Zdrojowym nad stawem wznosi się zabytkowe sanatorium „Książę Józef”. Ciekawym obiektem są też stojące nieopodal, dawne łazienki.
Trzecie ramię „trójkąta turystycznego” wokół Kazimierskiego Parku Krajobrazowego tworzą leżące niedaleko jego północnych granic Puławy. Ta nadwiślańska miejscowość była ulubionym miejscem magnackich rodów kolejno Lubomirskich i Czartoryskich. Za sprawą kwitnącego życia kulturalnego w XVIII w., Puławy były nazywane Polskimi Atenami. Warto tu zobaczyć potężny zespół pałacowy z parkiem, w którym można odnaleźć takie osobliwości, jak odwołujące się do architektury starożytnej Świątynia Sybilli i Brama Rzymska.
Z Puław do Kazimierza Dolnego można przejechać niespełna 20-kilometrowym odcinkiem oznaczonego na niebiesko, Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Zaczyna się on przy głównej stacji kolejowej w Puławach. Niebieski szlak prowadzi częściowo przez drogi gruntowe i asfaltowe. Najpierw dociera do Bochotnicy, gdzie warto zobaczyć ruiny zamku położonego na lewym zboczu doliny Bystrej. Następnie prowadzi na południowy zachód, wprost na kazimierski rynek. Po obiedzie w Kazimierzu Dolnym można skręcić w szlak rowerowy prowadzący na wschód, do Nałęczowa i dalej, aż do oddalonego o 62 km Lublina. Po drodze, przed Nałęczowem, trakt doprowadza do Wąwolnicy, w której znajduje się popularne sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej.
