Transkrypcja: Kije do Nordic Walking vs. kijki Trekkingowe
Cześć, mam na imię Krzychu i jestem ze sklepu turystycznego Woda Góry Las z Poznania. Dzisiaj porozmawiamy sobie o kijkach do chodzenia.
Przede wszystkim musimy na samym początku zastanowić się do czego one nam dokładnie posłużą. Jeśli myślimy o działalności sportowo – rekreacyjnej, wtedy myślimy o czymś co nazywa się Nordic Walking. Jeśli myślimy o działalności typowo turystycznej – chodzeniu z ciężkim plecakiem – wtedy myślimy o kijkach trekkingowych.
Czym one tak pokrótce będą się różniły. Kijki do Nordic Walking będą zwykle jednoczęściowe bądź też dwuczęściowe; kijki trekkingowe zawsze są trzyczęściowe.
Mówimy tutaj o zupełnie innej rączce, w kijkach do NW bardzo ważna jest rękawiczka, natomiast w przypadku kijków trekkingowych zwykle wystarcza normalna pętelka.
Kije do NW występują również w wersji składanej. Pozwala nam to po skończonym marszu przytroczyć je do plecaka. Dzięki temu możemy sobie dobrać długość konkretnie pod użytkownika, jeżeli danego kijka używa więcej niż jedna osoba.
Kijki trekkingowe będą składały się najczęściej z 3 elementów. Mówimy tutaj o różnych rączkach. Najprostsza rączka plastikowa, troszeczkę wygodniejsza rączka wykonana z korka oraz najlżejsza — nieźle chłonąca wilgoć — rączka wykonana z pianki. Żeby mieć gwarancje że nasze kijki posłużą nam bardzo długo, musimy zwrócić uwagę na 2 ważne sprawy:
Pierwsza rzecz to końcówka – jak widać zwykła końcówka stalowa po 2/3 latach częstego użytkowania będzie się ścierać, nie da nam odpowiedniego oparcia, w odróżnieniu od końcówki widiowej, która nawet używana długo pozostanie ostra.
Drugą rzeczą jest system blokowania kijków. W kijkach prostszych i tańszych znajduje się plastikowy gwint, który zużywa się bardzo szybko i bardzo szybko psuje, natomiast w kijkach lepszych ten gwint jest aluminiowy.