Obszar Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby obejmuje obszary Puszczy Kozienickiej i rozciąga się w południowej części województwa mazowieckiego, pomiędzy Radomiem a Kozienicami. W XVIII w. nad rozwojem tutejszych osad i miasteczek czuwał sam król Stanisław August Poniatowski. W okolicznych lasach można znaleźć wiele mogił i miejsc spoczynku żołnierzy poległych w obu wojnach światowych.
Kozienicki Park Krajobrazowy leży około 100 km na południe od Warszawy. Jest ważną enklawą dzikiej przyrody, w której znalazło schronienie m.in. około 200 gatunków ptaków. Żyją tu także nietoperze, łosie, jelenie i bobry. Na terenie parku wyznaczono aż 15 rezerwatów przyrody, chroniących przede wszystkim obszary leśne, a także torfowiska.
Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Kozienickiego Parku Krajobrazowego są leżące na jego północno-wschodnim skraju Kozienice. W miejscowości tej oraz jej okolicach, wzdłuż drogi krajowej nr 79, można znaleźć wiele pokoi gościnnych i pensjonatów. Alternatywną propozycją mogą być hotele w położonym na zachód od parku Radomiu, albo któreś z pól namiotowych i letnisk w głębi Puszczy Kozienickiej. Do Kozienic warto tymczasem wpaść ze względu na bardzo ciekawe zabytki. Na rozbudową tego miasta w XVIII w. czuwał sam król Stanisław August Poniatowski. Warto tu odwiedzić Muzeum Regionalne mieszczące się w klasycystycznym pałacu otoczonym pięknym parkiem oraz zabytkową kuźnię.
Przez Kozienice przebiega niebieski szlak turystyczny PTTK, wiodący w stronę granic parku, przez Stanisławice do Kociołków, gdzie znajduje się zatopiony w lesie cmentarz żołnierzy rosyjskich i austriacko-węgierskich z okresu I wojny światowej. Kolejnym przystankiem na szlaku jest położona we wschodniej części parku, otoczona lasami osada Molendy, przy której można znaleźć mogiły i miejsce pamięci polskich partyzantów, którzy walczyli w Puszczy Kozienickiej w kolejnej wojnie, w latach 40-stych XX w. Następnie niebieski trakt prowadzi do wsi Gródek, oddalonej około 15 km na południowy wschód od Kozienic. Wznosi się tam ciekawy, renesansowy kościół parafialny z końca XVI w. z wysoką, murowaną wieżą i stojącą nieopodal, małą, drewnianą dzwonnicą.
Do wielu z najciekawszych miejsc Kozienickiego Parku Krajobrazowego prowadzi też żółty szlak turystyczny, przechodzący przez ukryty w rolniczej enklawie w samym środku Puszczy Kozienickiej Augustów. Jednym z najciekawszych zabytków jest w nim unikatowy, drewniany budynek wyłuszczarni nasion z szyszek. W centrum osady stoi pomnikowy dąb. W Augustowie znajduje się też kolejny w tym rejonie cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Idąc żółtym szlakiem turystycznym z Augustowa na południowy zachód, dojdzie się do leśnego rezerwatu Pionki oraz dalej, do niewielkiego miasta o tej samej nazwie, położonego na południowym skraju parku.
