Kozubowski Park Krajobrazowy leży na południu województwa świętokrzyskiego, obejmując część Niecki Niedziańskiej i Garbu Wodzisławskiego. Cechuje go bardzo rzeźba terenu w wieloma wzniesieniami i wąwozami, wśród których istnieją wspaniałe warunki do rozkwitu dzikiej przyrody. Do parku można zobaczyć wiele zabytkowych, wiejskich zabudowań.
Dużą część Kozubowskiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy i pola uprawne. Zwiedzanie ich jest prawdziwą gratką dla zapalonych botaników. Można tu bowiem znaleźć wiele znajdujących się pod ochroną, rzadkich roślin, takich jak miłek wiosenny, obuwnik pospolity, czy storczyk purpurowy. W parku żyją także m.in. gronostaje, listy, dziki i jelenie. Tutejsze malownicze szlaki biegną często po kamienistych drogach, wyżłobionych przed laty niczym rynny pomiędzy zalesionymi pagórkami.
Kozubowski Park Krajobrazowy to jeden z trzech leżących w bezpośrednim sąsiedztwie, chronionych zespołów przyrodniczych w południowej części województwa świętokrzyskiego. Od wchodu sąsiaduje z Nadnidziańskim Parkiem Krajobrazowym, za którym w bliskiej odległości leży Szaniecki Park Krajobrazowy. Najpopularniejszą miejscowością turystyczno-uzdrowiskową jest w tym rejonie Busko-Zdrój. W samym Kozubowskim Parku Krajobrazowym nie ma wielu ośrodków wypoczynkowych. Można tu natomiast zatrzymać się w którymś z gospodarstw agroturystycznych lub na polu namiotowym.
Walory przyrodnicze i kulturowe parku można poznać wybierając się na wycieczkę szlakiem krajobrazowo-dydaktycznym z Chroberza do Woli Chrobowskiej. Chroberz leży za wschodnią granicą Kozubowskiego Parku Krajobrazowego, na skraju sąsiedniego parku nadnidziańskiego. Szlak prowadzi z mostku na rzece Nidzie w tej miejscowości do XVI-wiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Kantego. Świątynia ta była na przestrzeni wieków przebudowywana i można w niej dziś zauważyć wyraźne cechy gotyckie, renesansowe, jak i barokowe. Kolejnym przystankiem na szlaku jest piękny zespół pałacowo-parkowy z drugiej połowy XIX w.
Trakt krajobrazowo-dydaktyczny prowadzi z Chroborza do centralnej części Kozubowskiego Parku Krajobrazowego. Końcowym przystankiem jest leżąca na skraju lasu Wola Chroberska, w której można zobaczyć wiele zabytkowych, drewnianych zabudowań. Wieś zachowała swój historyczny układ przestrzenny i leży pomiędzy kilkoma malowniczymi pagórkami. W przyszłości w jej bezpośrednim sąsiedztwie planowane jest utworzenie rezerwatu przyrody.
Wybierając się na południowe obrzeża Kozubowskiego Parku Krajobrazowego, warto się przespacerować szlakiem „Stradów pradziejowy i wczesnośredniowieczny”. Na terenie Stradowa znajdują się pozostałości sporego słowiańskiego grodziska, które było zamieszkane pomiędzy VIII a XII w. Nieopodal, na wzniesieniu Mogiła, można znaleźć jeszcze wcześniejszy kurhan. Na pobliskim wzgórzu Kopanina znajduje się natomiast punkt widokowy dla turystów.
