Krajeński Park Krajobrazowy leży na Pojezierzu Krajeńskim, na północno-zachodnim skraju województwa kujawsko-pomorskiego. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą, polodowcową rzeźbą terenu. Tutejsze czyste jeziora są prawdziwym rajem dla wędkarzy, kajakarzy i pływaków. W parku można odnaleźć też bardzo ciekawe zabytki.
Krajeński Park Krajobrazowy rozciąga się od Tucholi na północnym wschodzie do wsi Mrocza na południu. Występują tu liczne wzniesienia morenowe, z których najwyższe to Czarna Góra, wspinająca się na wysokość 189 m n.p.m. Turyści przybywają tu odpocząć nad licznymi, czystymi jeziorami, z których ponad 60 ma powierzchnię powyżej 1 hektara. Prawdziwą gratką dla kajakarzy są też malownicze szlaki wodne, prowadzące po licznych, przecinających park rzekach, będących dopływami Wisły i Odry. Lasy stanowią około 1/4 jego powierzchni. Tutejszy, falujący krajobraz dopełniają liczne łąki, pola uprawne i torfowiska. W Krajeńskim Parku Krajobrazowym żyją m.in. wydry, bobry, dziki i jelenie, a także wiele gatunków ptaków, gadów i płazów. Utworzono w nim sześć rezerwatów przyrody.
Siedziba parku znajduje się w jego południowej części, w Więcborku. Jest to piękne i zabytkowe miasteczko, w którym warto zwrócić uwagę m.in. na rokokowy kościół z drugiej połowy XVIII w. W Więcborku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma kamienicami zbudowanymi w XVIII i XIX w., a także pozostałości strzegącego niegdyś miasto zamku. Ta popularna miejscowość wypoczynkowa leży nad urokliwym Jeziorem Więcborskim, który jest największym akwenem w obrębie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Jego linia brzegowa przybrała bardzo nieregularne formy i jest w na sporej długości otoczona obszarami leśnymi. Wokół akwenu można odnaleźć wiele ośrodków wypoczynkowych, małych kąpielisk i pomostów. Wyróżnikiem tutejszego krajobrazu jest wnosząca się nad samym lustrem jeziora Górze św. Katarzyny. Jest to drugie pod względem wielkości wzniesienie na terenie całego parku, które wspina się na 180 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się piękna kaplica cmentarna z końca XVIII w., którą otacza stary cmentarz ewangelicki.
Z dworca kolejowego w Więcborku na Górę św. Katarzyny prowadzi czarny szlak turystyczny PTTK. Po zwiedzeniu cmentarza, można nim zejść po zalesionej ścieżce do plaży nad Jeziorem Więcborskim. Dalej czarny szlak prowadzi na zachód do niewielkiej osady Śmiłowo i w stronę Karolewa. W pobliżu tej ostatniej wioski znajduje się cmentarz osób masowo mordowanych w tym miejscu przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Czarny szlak turystyczny prowadzi później do Zabartowa, w którym ciekawym zabytkiem jest strzelisty, neogotycki kościół z XIX w.
Na wycieczkę z Więcborka można udać się także np. oznakowanym na zielono Szlakiem Jezior Krajeńskich. Trakt ten wiedzie także przez więcborską promenadę najpierw na Górę św. Katarzyny, a za miejską plażą nad Jeziorem Więcborskim kieruje się w stronę czterech kolejnych akwenów: Miętus, Będgowskiego, Weśrednik i Proboszczowskiego. Następnie zielony szlak dociera do Zabartowa, gdzie krzyżuje się z traktem czarnym.
