Krasnobrodzki Park Krajobrazowy leży na Roztoczu Środkowym, w południowej części województwa lubelskiego. Występują tu wzniesienia sięgające wysokością często ponad 350 m n.p.m. Do parku można przyjechać na rowerową wycieczkę, aby pozbierać grzyby, zwiedzić niezwykłe zabytki, a nawet pojeździć by na nartach.
Przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy przepływa rzeka Wieprz, która ma tutaj liczne źródełka. 60 procent jego terytorium zajmują lasy, wśród których dominują bory jodłowe i sosnowe. Można tu znaleźć również cenne przyrodniczo torfowiska. Na terenie parku wyznaczono dwa rezerwaty, a najwyższym wzniesieniem w obrębie jego granic jest Wapielnia, która sięga 386 m n.p.m.. Okoliczne lasy są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, m.in. tchórzy, łasic, kun leśnych, borsuków i jenotów. W tutejszych stawach pływają bobry, a nad ich brzegami mieszczą się liczne siedliska ptaków.
Najlepszą bazą wypadową do zwiedzenia parku jest Krasnobród w jego północnej części. To znana miejscowość uzdrowiskowa z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, pensjonatami i sanatorium. Miejsca noclegowe, m.in. w gospodarstwach agroturystycznych, można też znaleźć w innych zakątkach parku.
Krasnobród urzeka przyjezdnych swoimi pięknymi zabytkami. Warto w tym mieście zobaczyć m.in. barokowy zespół dawnego klasztoru dominikanów, w którym funkcjonuje dziś Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Nieopodal znajduje się piękny kościół pw. Nawiedzenia NMP z XVII w., który jest zarazem popularnym sanktuarium kultu maryjnego. Świątynia wraz z klasztorem były ufundowane przez królową Marysieńkę. Ozdobą miasta są też drewniane kapliczki. Pierwsza z nich, „Kaplica na Wodzie”, stoi przy jednym ze źródełek Wieprza, uznanym za pomnik przyrody. Jego woda, według tradycji, ma uzdrowicielską moc. Podobny ciekawy obiekt nosi imię św. Rocha i jest schowany w leśnym rezerwacie o tej samej nazwie. Nieopodal miasteczka znajduje się stok narciarski z wyciągiem oraz zalew i duże kąpielisko. W pobliskim kamieniołomie, nad skarpą, mieści się zaś niewysoka wieżyczka widokowa, zwana basztą, z której roztacza się piękny widok na okolicę.
Przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy przechodzi jeden ze szlaków rowerowych PASCALA po Lubelszczyźnie. Prowadzi on z Krasnobrodu na zachód, do granic zaczynającego się kilkanaście kilometrów dalej Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po przecięciu jego terytorium, szlak rowerowy dociera do pięknego Zwierzyńca ze słynnym kościołem „na wodzie”. Miejscowość ta leży nieopodal Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego i około 10 km na południe od obfitującego w zabytki Szczebrzeszyna. Przez Krasnobród przebiega także tzw. partyzancki szlak turystyczny z Krynic pod Tomaszowem Lubelskim do Wojdy i Kosobudy. Kolejną ciekawą propozycją dla odwiedzających kurort cyklistów jest Pętla Jakubowska. To 17-kilometowy, znakowany szlak rowerowy, którym można dojechać z centrum Krasnobrodu do kapliczki w rezerwacie „Św. Roch”. Stąd trakt prowadzi do wsi Hutki, a następnie do uroczyska Belfont, gdzie w XVII w. mieli się potajemnie spotykać zakochany król Jan III Sobieski i jego wybranka Marysieńka.
