Krzczonowski Park Krajobrazowy obejmuje malownicze pola uprawne i fragmenty dziewiczej puszczy w środkowej część Wyniosłości Giełczewskiej, w województwie lubelskim. Przed laty właśnie w tych stronach król Jan III Sobieski organizował schadzki z królową Marysieńką. Wśród tutejszych, typowych dla wschodniej Polski, wiejskich krajobrazów zachowało się do dziś wiele ciekawych zabytków, które najlepiej zwiedzać na rowerowej wycieczce.
Park leży około 20 km na południe od Lublina. Przepływa przez niego rzeka Giełczew i jej dopływ Radominka, a jego teren jest bardzo pofałdowany. Występują tu liczne wąwozy i wzniesienia, z których najwyższe to Boży Dar, sięgający 306 m n.p.m. Chociaż około 70 procent powierzchni Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego zajmują grunty orne, cechuje się on bardzo dużym bogactwem przyrodniczym. Żyją tu m.in. borsuki, lisy, jastrzębie i myszołowy. Na nasłonecznionych zboczach tutejszych wzgórz widywane są m.in. jaszczurki zwinki, na skrajach lasów i w wąwozach wiją się padalce, a w dolinach cieków wodnych można spotkać także zaskrońca.
Poza paroma gospodarstwami agroturystycznymi i terenami, na których można rozbić namiot, na terenie Krzczonowskiego Park Krajobrazowego nie znajdzie się wielu miejsc noclegowych. Wieloma hotelami i pensjonatami dysponują natomiast pobliski Lublin, czy oddalony od parku o niecałe 30 km na wschód Krasnystaw.
Park najlepiej jest zwiedzić wybierając się na wycieczkę Szlakiem Rowerowym Wokół Krzczonowa, wyznaczonym przez lubelskich cyklistów. Krzczonów to urokliwa wieś, w której można zobaczyć zabytkowy młyn wodny i XVII-wieczny, murowany kościół parafialny. Przepływa przez niego rzeka Radomirka, która ma w tej okolicy liczne źródełka. Szlak Rowerowy Wokół Krzczonowa biegnie najpierw na południowy wschód, do Sobieskiej Woli. W tej starej wsi znajduje się szlachecki dworek, w którym swego czasu rezydował sam Jan III Sobieski, który spotykał się w tych stronach z królową Marysieńką. Król lubił też podejmować swoją wybrankę w rezydencji w położonych nieopodal Sobieskiej Woli Pilaszkowicach. W tej wsi warto odwiedzić dziś zabytkowy, drewniany kościółek.
Rowerowy szlak wiedzie dalej na wschód, przez Tokarówkę, Siniec i Celin do położonego już za granicami Krzczonowskiego Park Krajobrazowy Olchowca. Jest to stara wieś, której najcenniejszym zabytkiem jest XIX-wieczny dworek rodziny Preszlów. Pętla rowerowa prowadzi wciąż na wschód, aż do zabytkowej wsi Gorzków, gdzie warto zobaczyć XVII-wieczny, murowany kościół parafialny, dzwonnicę bramową, a także stary cmentarz z okazałą, XIX-wieczną kaplicą Skawińskich. W Gorzkowie szlak zakręca na północny zachód, w stronę granic Krzczonowskiego Park Krajobrazowego i prowadzi przez Bazar oraz Hodyłówkę z powrotem do Krzczonowa.
Będąc w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym, warto zobaczyć też zabytkowe dwory szlacheckie w Częstoborowicach i Wygnanowicach, a także wiele małych kapliczek i tradycyjnych, wiejskich zabudowań.
