Łagowski Park Krajobrazowy leży w sercu województwa lubuskiego. Obejmuje rozległe obszary leśne oraz duże polodowcowe jeziora, przez co jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych i ucieczki od miejskiego zgiełku. Wielkim atutem parku jest też jedyne w swoim rodzaju dziedzictwo kulturowe, które może zamienić spędzony w nim urlop w prawdziwą wyprawę w czasie.
Polodowcowy krajobraz Łagowskiego Parku Krajobrazowego jest niezwykle zróżnicowany. Tutejsze szlaki turystyczne biegną po stromych zboczach, porośniętych charakterystycznymi dla Pojezierza Łagowskiego, bukowymi lasami, a także wśród polnych pagórków i długich jezior rynnowych. Największe akweny w tym rejonie to sąsiadujące ze sobą Jezioro Ciecz (zwane też Trześniowskim) i Łagowskie. Ich strome brzegi prawie w całości są porośnięte lasami. Pływa w nich pełno ryb, a w sezonie letnim są świetnym miejscem do popływania kajakiem lub żaglówką. Leżący w pobliżu autostrady A2 Łagowski Park Krajobrazowy jest ważną enklawą dzikiej przyrody. Żyją tu m.in. wydry, bociany czarne, żurawie, gągoły i puchacze.
Odwiedzając park, dobrze jest się zatrzymać w Łagowie. Ta stara miejscowość leży na przesmyku pomiędzy jeziorami Ciecz i Łagowskim. Można tu znaleźć kilka ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, a także przystań dla żaglówek i inną infrastrukturę turystyczną. Wielbiciele historii mogą się tu zatrzymać w luksusowym hotelu urządzonym w łagowskim zamku, wzniesionym jeszcze w średniowieczu przez zakon joannitów. Ta imponująca warownia stoi na wzgórzu otoczonym parkiem. Jej komnaty nie są dostępne dla zwiedzających, jednak w sezonie letnim można się tu wdrapać na wieżę widokową ze wspaniałym widokiem na okolicę. Gotycko-renesansowy zamek w Łagowie należy do najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. Warto się w nim zatrzymać choćby na godzinę, wypić kawę w cieniu zabytkowych murów lub zjeść kawałek prawdziwego dzika pod tymi samymi sklepieniami, pod którymi ucztowali błędni rycerze, waleczni braciszkowie czy margrabiowie brandenburscy. Kto zdecyduje się zostać tu na noc, ma w cenie zagwarantowane skrzypienie kilkusetletnich łóżek, świst wiatru i dziwne wołania od strony lochów. Nie zabraknie oczywiście niemieckich baronów mrugających porozumiewawczo z obrazów, jak i długo otwartego baru. Zamek w Łagowie jest miejscem organizacji corocznego, międzynarodowego festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, który jest doskonałym przeglądem najnowszych nurtów w kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej.
W Łagowie rozpoczyna się wiele malowniczych szlaków turystycznych. Traktem żółtym można wybrać się stąd na spacer na północ, wzdłuż rezerwatu rozciągającego się nad zachodnim brzegiem Jeziora Trześniowskiego. Szlak mija następnie parę zatopionych w leśnej gęstwinie stawów i przechodzi skrajem rezerwatu leśnego Buczyna Łagowska. Jego ostatnim przystankiem jest miejscowość Wielowieś za północno-wschodnią granicą parku, gdzie można zobaczyć ciekawy, neoromański kościół z XIX w.
Z Łagowa na wycieczkę wschodnim brzegiem Jeziora Trześniowskiego można się wybrać czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi aż do położonego w północnej części Łagowskiego Parku Krajobrazowego Jeziora Buszno. Trakt ten cieszy się dużą popularnością zarówno wśród piechurów, jak i amatorów nordic walking oraz rowerzystów.
