Transkrypcja: Manewrowanie kajakiem
W tej chwili pokażemy Wam w jaki sposób efektywniej zakręcać wiosłując do przodu. Większość z Was pewnie wie, że zakręcanie na kajaku dwu- czy też jednoosobowym jest możliwe poprzez wiosłowanie z jednej strony; napędzając kajak z jednej strony – wiosłując z prawej burty cały czas kajak skręca nam w lewo. Za chwile pokażemy w jaki sposób robić to efektywniej stosując tzw. “szerokie pociągnięcia”.
Zwróćcie uwagę, że pióro Kuba wkłada daleko od kajaka i całe wiosło jest niemal równoległe do powierzchni wody. I w taki sposób wykonujemy szerokie pociągnięcia, które są dużo bardziej efektywne jeśli chodzi o zakręcanie łódką.
Możemy też zwłaszcza pływając po dużych akwenach stosować korekcję kursu używając wiosła jako steru. Płynąc na wprost kajakiem zostawiamy wiosło z tyłu, odchylając pióro od kajaka, w jedną i drugą stronę uzyskujemy korekcję kursu w pożądanym przez nas kierunku. Atutem takiego rozwiązania jest brak wytracenia prędkości. Jeżeli stosujemy klasyczne rozwiązania kontrujące, kajak jednocześnie hamuje; przy użyciu steru zachowujemy prędkość, gdyż opór jest mniejszy.
Najczęściej pływamy w osadach 2‑osobowych, więc ważną rolę odgrywa zgranie się zespołu. Najlepiej przyjąć zasadę, że osoba z przodu wspiera jedynie sternika w sterowaniu, a to i tak jest raczej kwestia zaawansowana, natomiast osoba z przodu powinna kajak napędzać, a wszelkie role sterujące powinny być u sternika.
Bardzo ważna jest również synchronizacja i wiosłowanie w jednym tempie, które również nadaje osoba z przodu, gdyż sternik widzi w jaki sposób wiosłuje i sternik wydaje komendy osobie z przodu odnośnie określonego wiosłowania. Zaczniemy z prawej..?