Mazurski Park Krajobrazowy znajduje się w sercu najpopularniejszego pojezierza wśród polskich miłośników żeglugi śródlądowej. Obejmuje największe w Polsce Jezioro Śniardwy oraz kilka mniejszych akwenów. Dzięki doskonałym szlakoem wodnym, w zasadzie da się nie wychodząc z łodzi dopłynąć w każdy jego zakątek. Park ma doskonałą bazą turystyczną. W lasach i mokradłach nad brzegami jezior znalazły tu schronienie liczne gatunki roślin i zwierząt.
Jedną z lepszych baz wypadowych do zwiedzenia Mazurskiego Parku Krajobrazowego są oczywiście Mikołajki. Słynny w całym kraju kurort leży za jego północną granicą, pomiędzy podłużnymi jeziorami Tałty i Mikołajskim. Wypożyczając na drugim z tych akwenów żaglówkę, deskę windsurfingową, czy rybacką łódkę, można kierować się na południe, do połączonego z nim i drugiego pod względem wielkości w tym rejonie Jeziora Bełdany. Obierając szlak wodny na wschód, po chwili wypływa się na rozciągniętą po horyzont, błękitną taflę Śniardwy.
Wiele zbiorników na Mazurach jest połączonych cieśninami, albo wąskimi rzeczkami i kanałami. Linie brzegowe jezior pełne są zaś półwyspów i zatoczek, które w przypadku Śniardwy są tak wielkie, że w wielu przypadkach zasłużyły sobie na osobne nazwy geograficzne. Mowa tu o jeziorach Seksty i Warnołty oraz już wspomnianych Bełdany i Mikołajskim. Nie wyciągając łódki na brzeg, popłynąć ze Śniardwy można jeszcze dalej, m.in. do znajdującego się na południu akwenu Roś czy położonych na północ od Mikołajek jezior Tałty i Ryńskiego. Kierując się do zachodniej części parku, przez akwen Bełdany dopływa się prosto do Jeziora Gardyńskiego, a stamtąd spokojną rzeką Krutynią, uważaną za jeden z najlepszych szlaków kajakowych w Europie, do zbiorników Mokre i Zdrużno. Nad prawie całą linią brzegową tego wielkiego labiryntu górują majestatycznie sosny, świerki i brzozy Puszczy Piskiej.
Po drodze można zacumować łódź i zjeść obiad w którejś z licznych, położonych nad brzegami miejscowości turystycznych. W osadach nad jeziorami oczywiście nie brakuje szerokiej oferty noclegowej i gastronomicznej. Wymienić wśród nich należy choćby popularne Niedźwiedzi Róg i Głodowo na południowym brzegu Śniardwy. Ceny w restauracjach i ośrodkach wczasowych są dosyć zróżnicowane, więc prawie każdy powinien coś znaleźć na swoją kieszeń. Na brzegu można wybrać się na rowerową wycieczkę którymś z licznych tu szlaków rowerowych, z których wiele prowadzi do tutejszych rezerwatów przyrody. Wyznaczono ich w Mazurskim Parku Krajobrazowym 10 i każdy z nich chroni niezwykłe ekosystemy lub wiekowe pomniki przyrody. 10-kilometrowy szlak turystyczny, wychodzący z miejscowości Krutyń przebiega przez trzy rezerwaty: “Krutynia” , “Zakręt”, “Królewska Sosna”. Do najcenniejszych przyrodniczo miejsc prowadzi też wiele pieszych ścieżek dydaktycznych.
W niedalekiej przyszłości duża część Mazurskiego Parku Krajobrazowego, bez jeziora Śniardwy, ma wejść w skład planowanego w tym miejscu parku narodowego. Uchroni to jego dzikich mieszkańców, takich jak pojawiające się czasem w tym rejonie wilki. Puszcza Piska i przecinające ją linie brzegowe są też domem m.in. bobrów, łasic, tchórzy, wydr, gronostajów i jenotów, a także bielików, rybołowów czy jastrzębi. Latem bawią tu m.in. białe i czarne bociany oraz żurawie.
