W te wakacje mieliśmy możliwość testowania czterech modeli urządzeń GPS marki HOLUX. Nasi testerzy zabrali je w teren, aby sprawdzić czy ich opisy na stronie producenta są prawdziwe. Jak to zwykle bywa, każdy odbiornik miał swoje plusy i minusy, jednak wszystko zależy tak naprawdę od naszego planu wyprawy.
Wspólną cechą wszystkich testowanych GPSów jest z pewnością wytrzymała obudowa, mała waga urządzenia i poręczny kształt. Jaskrawe kolory pozwalają na łatwe odnalezienie ich w plecaku czy wysokiej trawie. Jedyne, co w tej kwestii można by zmienić to współczynnik tarcia — plastik, z którego jest wykonana jest dość śliski. Przydałoby się jakieś ogumowanie, chociaż roboczo wystarczy taśma izolacyjna 😉
Poniżej prezentujemy syntetyczne zestawienie opinii naszych recenzentów na temat testowanych urządzeń. Jeśli chcecie je przetestować podczas własnej wyprawy, dajcie znać na info@trail.pl!
Holux GPSport 245
Zalety: lekki; poręczny; dobry na rower (praktyczny montaż, który w razie zgubienia łatwo zastąpić); szybko łapie zasięg; łatwa obróbka śladu w dołączonym programie.
Wady: gubi sygnał w terenie górskim (nawet na 2 minuty); podświetlanie bardzo zjada baterię.
Link do pełnej recenzj: http://forum.trail.pl/post376.html#p376
Holux GPSport 260
Zalety: proste, wytrzymałe mocowanie uchwytu; możliwość mocowania w pionie i poziomie; odporny na wstrząsy, zabrudzenia i wodę; transparentne wyświetlanie statystyk trasy oraz zapis śladu w tle; barymetryczny wysokościomierz; oprogramowanie potrafi przypisać geotagi do zdjęć zebranych podczas wyprawy.
Wady: niepewne mocowanie urządzenia w uchwycie (blokada nie działa jak należy); brak możliwości wymiany baterii — konieczność ładowania.
Link do pełnej recenzj: http://forum.trail.pl/topic94-holux-gpsport-260.html
Holux GPSport 260 Pro
Zalety: duży, czytelny wyświetlacz; polskie menu i instrukcja; bateria wytrzymuje ponad 15h intensywnego użytkowania urządzenia; solidna obudowa.
Wady: joystick działa dość opornie; za mała pamięć punktów orientacyjnych (tylko 20); spalanie kalorii określone czysto statystycznie; brak możliwości usunięcia pojedynczych logów z poziomu urządzenia.
Link do pełnej recenzj: http://forum.trail.pl/topic95-holux-gpsport-260pro.html
Holux Fun Trek 130
Zalety: szybki czas ładowania akumulatora; dokładny kompas; ekran dotykowy działa bez problemu, można go obsługiwać palcami lub dowolnym wskaźnikiem (np. patykiem); kolorowy wyświetlacz.
Wady: jeśli nie będziemy mieli dostępu do prądu, nie naładujemy akumulatora (ratunkiem jest podpięcie się do czyjegoś laptopa, ponieważ ładowanie działa za pomocą złącza USB); brak polskiej wersji językowej.
Link do pełnej recenzj: http://forum.trail.pl/post377.html#p377