Nadbużański Park Krajobrazowy leży w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Obejmuje cenne przyrodniczo obszary wokół dolnego biegu spokojnie meandrującego Bugu. Oprócz lasów i tradycyjnych obszarów rolniczych, park oferuje nie lada atrakcje dla miłośników starych pałaców oraz cyklistów.
Nadbużański Park Krajobrazowy sąsiaduje od wschodu z Parkiem Krajobrazowym Podlaski Przełom. Jest to jeden z najrozleglejszych obszarów chronionych w Polsce, który swym obszarem obejmuje m.in. puszcze Białą i Kamienicką, Lasy Łochowskie i Lasy Ceranowskie. Wiele tutejszych obszarów leśnych ma charakter zbliżony do naturalnego i można w nich spotkać ponad 100-letnie, pomnikowe drzewa. Na obszarze parku wokół koryta Bugu występuje wiele starorzeczy i terenów podmokłych, które wraz z pobliskimi lasami doskonale nadają się do życia dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt, m.in. bobrów, łosi, saren i dzików. Przez park przepływają także fragmenty rzek Narew i Liwiec, przez które wiodą popularne szlaki kajakowe. Aby zachować miejscowe bogactwo przyrodnicze, w parku wyznaczono aż 12 rezerwatów przyrody.
Odwiedzając Nadbużański Park Krajobrazowy i jego otulinę, można zatrzymać się w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych, ośrodków letniskowych i pól namiotowych. Na bardziej wymagających turystów czekają tu też luksusowe hotele zlokalizowane w zabytkowych pałacach. Pierwszy z nich to neorenesansowa, otoczona parkiem rezydencja z XIX w. w Łochowie, mieście usytuowanym w południowo-zachodniej otulinie parku. Uwagę zwracają w nim również urządzony w starej parowozowni, XIX-wieczny dworzec kolejowy oraz towarzyszące mu budynki. Inną ciekawą propozycją na nocleg przy Nadbużańskim Parku Krajobrazowym jest barokowo-klasycystyczny, XVII-wieczny pałac Ossolińskich w Steryniu. Zespół tworzy piętrowy, prostokątny budynek wraz z dwiema bocznymi oficynami, oplatającymi z dwóch stron owalny podjazd. Cały kompleks jest otoczony pięknym parkiem. W miejscowości tej na uwagę zasługuje także późnobarokowy kościół parafialny z epoki stanisławowskiej.
Z Łochowa można wybrać się na wycieczkę oznakowanym na zielono Łochowskim Szlakiem Rowerowym. Prowadzi on na większości odcinków przez leśne, utwardzone drogi oraz nad brzegami rzek. Ma przy tym charakter rowerowej pętli – rozpoczyna się i kończy w Łochowie. Pierwszym przystankiem na szlaku po wyjechaniu z tej miejscowości jest wieś Choina, a po której wkracza się na teren Puszczy Kamienickiej. Przez pewien czas zielony trakt rowerowy zbiega się z czarnym szlakiem turystycznym PTTK, prowadzącym na bardziej wymagające i niezwykle malownicze leśne wzniesienia. Łochowski Szlak Rowerowy dociera następnie do leśniczówki Jerzyska, gdzie można w razie potrzeby odpocząć i schować się przed deszczem pod turystyczną wiatą. Obok znajduje się miejsce, gdzie można rozpalić ognisko. Szlak wiedzie następnie obok najwyższego wzniesienia w tej okolicy, 116-metrowej Fieromużnej Góry, na której znajdują się pozostałości niestety już nieistniejącej wieży widokowej. Następnie trakt biegnie obok rzeczki Ugoszcz i dociera do porośniętego starymi świerkami rezerwatu przyrody „Jagiel”. Kolejnym przystankiem jest osiedle domków letniskowych w Szuminie, skąd szlak prowadzi prosto nad rzekę Bug. Jadąc dalej wzdłuż jej brzegu, można dotrzeć do zabytkowej wsi Kamieńczyk.
