Nadnidziański Park Krajobrazowy leży w południowej części województwa świętokrzyskiego. Rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Nidy i obejmuje swym zasięgiem część Garbu Pińczowskiego. Z pięknem dzikiej przyrody sąsiaduje tu niezwykłe bogactwo kulturowe. Ta część środkowej Polski była przez setki lat miejscem energicznej działalności różnych narodów i wspólnot religijnych, a także rycerzy, zakonników i ambitnych władców.
Rzeźba terenu parku jest bardzo zróżnicowana. Charakterystyczną cechą tutejszego krajobrazu są gipsowe formacje skalne z licznymi osuwiskami i jaskiniami. Niektóre z nich sięgają ponad 3 m wysokości. Naturalnie ukształtowane brzegi Nidy są natomiast idealnym miejscem na siedliska ptactwa wodnego i błotnego. Wielkim bogactwem ekologicznym wyróżniają się także tutejsze torfowiska i rozlewiska, a przecinające je szlaki turystyczne prowadzą do wielu niebanalnych zabytków architektury.
Nadnidziański Park Krajobrazowy tworzy dość zwarty i bardzo atrakcyjny region turystyczny wraz z sąsiadującym z nim od zachodu Kozubowskim Parkiem Krajobrazowym oraz leżącym po jego wschodniej stronie Szanieckim Parkiem Krajobrazowym. Doskonałą bazą wypadową do zwiedzenia całej okolicy jest miejscowość uzdrowiskowa Busko Zdrój, w której działają liczne pensjonaty, gościńce i sanatoria. Najcenniejszym zabytkiem Buska Zdroju jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z przełomu XVI i XVII w. Warto w nim także zwrócić uwagę na XVII-wieczny, drewniany kościółek św. Leonarda, czy dawny zespół zabudowań klasztornych z pierwszej połowy XVIII w. Do Buska Zdroju co roku ściągają tysiące turystów. Ze względu na swój urok, miejscowość była też planem dla 51. odcinka popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.
Siedziba zarządu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego jest zlokalizowana w północnej części jego terytorium, w Pińczowie. Jest to niewielkie miasteczko, które urzeka pięknem swojej starówki. Warto zobaczyć tutaj dawny zespół klasztorny ojców paulinów wraz z kościołem św. Jana Ewangelisty z XVII w., starą synagogę i manierystyczną kaplicę św. Anny z przełomu XVI i XVII w. Ciekawym obiektem jest też powstały w tym samym okresie Dom Ariański, będący obecnie siedzibą oddziału Archiwum Państwowego w Kielcach.
W Pińczowie rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny PTTK, którym można dojść aż do Wiślicy. Wiedzie on najpierw na wschód, na teren rozciągającego się na torfowiskach rezerwatu „Pieczyska”. Kolejnym przystankiem niebieskiego traktu jest położona na wschodnim skraju parku wieś Grochowiska, gdzie w 1863 r. została stoczona jedna z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego. Można w niej odwiedzić mogiłę poległych wówczas powstańców. Na pamiątkę Bitwy pod Grochowiskami, na pobliskich polach organizowane są dziś rekonstrukcje historyczne.
Z Grochowisk niebieski szlak turystyczny na chwilę wychodzi poza granice Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, aby dojść do Wełcza, w którym warto zobaczyć niezwykłą, pomnikową sosnę, stojącą na wchodzących wysoko ponad ziemię, grubych i rozgałęzionych korzeniach. Następnie trakt zakręca znów w stronę parku i dociera do rezerwatów przyrody „Winiary Zagojskie” i „Skorocice”.
