Nadwarciański Park Krajobrazowy obejmuje część doliny Warty we wschodniej Wielkopolsce. Koryto rzeki jest w tym miejscu kręte jak serpentyna i często wylewa, tworząc dobrze nawodniony obszar, będący dziś jednym z najważniejszych siedlisk wodnych ptaków w Polsce. Szlak turystyczny biegnący przez teren parku prowadzi do wielu ciekawych zabytków architektury.
Nadwarciański Park Krajobrazowy rozciąga się wzdłuż koryta Warty, ze wschodu na zachód w powiecie słupeckim. Od północnego-wschodu ogranicza go korytarz autostrady A2, a jego najdalej wysuniętą na zachód miejscowością są Pyzdry. Jako, że wąska wstęga parku obejmuje głównie dzikie łąki, pola i gaje, odwiedzający go turyści muszą szukać miejsc noclegowych raczej poza jego granicami. Na nocleg w 20-osobowej izbie „Chatki Orbitologa” w środku parku często decydują się jednak naukowcy, pasjonaci przyrody oraz szkolne wycieczki. W dalszym sąsiedztwie funkcjonuje też wiele gospodarstw agroturystycznych. Można się również zatrzymać w którymś z moteli przy autostradzie albo w pensjonacie na terenie Konina czy pobliskiej Wrześni.
Park obejmuje ukształtowaną w czasie ostatniego zlodowacenia pradolinę Warty. Zmieniająca przez wieki swój bieg, kapryśna rzeka zostawiła w okolicy liczne starorzecza, czyli podłużne jeziorka, którymi kiedyś płynął jej główny nurt. Podmokłe tereny i brak większych ludzkich osiedli sprawiają, że na obszarze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego występują dziś siedliska ponad 150 gatunków ptaków. Poza dziką przyrodą, warto jednak zwrócić też uwagę na zabytkowe miejscowości na obrzeżach parku.
Swoją wyprawę do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego warto rozpocząć na jego zachodnim krańcu, w Pyzdrach. To zabytkowe miasto leży niedaleko ujścia Prosny do Warty. Jednym z najładniejszych tutejszych obiektów jest kościół franciszkanów, początkowo wzniesiony w stylu gotyckim, a w XVIII w. przebudowywany na modłę barokową. Wysokiej klasy zabytkiem jest też kościół farny, który posiada nieco więcej ze swojego dawnego, średniowiecznego uroku. Chociaż na przestrzeni wieków, tak jak kościół franciszkanów, nie oparł się architektonicznym modom, po II wojnie światowej przywrócono mu szatę gotycką.
Po krótkim spacerze w Pyzdrach można udać się czerwonym szlakiem turystycznym za wschód, w głąb parku. Trakt prowadzi przez zielone łąki, nad krętym brzegiem rzeki do tzw. „Chatki Ornitologa” PTTK w Białobrzegu. Mieści się tu schronisko oraz doskonały punkt do obserwacji mieszkających nad Wartą ptaków. Szlak czerwony prowadzi z tego miejsca dalej na wschód, aż do oddalonego o 11 km Lądu. W miejscowości tej, nad rzeką, wznosi się wspaniały klasztor pocysterski, w którym obecnie działa wyższe seminarium duchowne ojców salezjanów. Klasztor powstał w tym miejscu już w średniowieczu, a w XVII i XVIII w. cały kompleks był przebudowywany. Obecnie jest to jeden z największych i najciekawszych zespołów budowli barokowych w Wielkopolsce.
