Nadwieprzański Park Krajobrazowy leży nad środkowym brzegiem Wieprza, we wschodniej części województwa lubelskiego. Jego obszar jest dość zróżnicowany przyrodniczo i pod względem rzeźby terenu, doskonale nadając się przy tym do rowerowych wycieczek. Poza delektowaniem się dziką przyrodą i tradycyjnymi, wiejskimi krajobrazami, można tu np. zwiedzić tętniące życiem, średniowieczne grodzisko.
Nadwieprzański Park Krajobrazowy leży niecałe 30 km na schód od Lublina i rozciąga się podłużnie pomiędzy ujściami dwóch lewych dopływów Wieprza: Giełczwi i Bystrzycy. To bardzo ciekawa pod względem przyrodniczym i turystycznym części Lubelszczyzny. W odległości kilkunastu kilometrów od granic tego parku krajobrazowego znajdują się trzy kolejne: Krzczonowski, Kozłowiecki i Pojezierza Łęczyńskiego.
Główna rzeka, będąca osią Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego przepływa w wielu miejscach stromymi przełomami, których wysokość dochodzi czasami do 25 m. Tutejsze stoki są gdzieniegdzie ozdobione kredowymi formacjami skalnymi. Pod względem rzeźby terenu park jest dość zróżnicowany. W jego południowej części dominuje bardziej pofałdowany krajobraz Wyżyny Lubelskiej. Na północy rzeka wieprz wpływa natomiast na bardziej płaski obszar Polesia Lubelskiego. Ponad 40 procent powierzchni parku stanowią lasy, które sąsiadują z poprzecinanymi ciekami wodnymi łąkami i pastwiskami.
Odwiedzając Nadwieprzański Park Krajobrazowy, można zanocować w którymś z gospodarstw agroturystycznych albo pod namiotem. Kilka zajazdów i pensjonatów znajduje się też przy prowadzących do niego z Lublina drogach krajowych nr 82 i 17. Zatrzymać się można m.in. leżącej przy północno-wschodnim skraju parku Łęcznej. Jest ona starym miastem nad Wieprzem, leżącym na skraju popularnego wśród lubelskich urlopowiczów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Znajdują się w niej dwie zabytkowe synagogi: Duża, wybudowana w XVII w. w stylu barokowym oraz Mała z drugiej połowy XIX w. W pierwszym z tych budynków mieści się obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, a w drugim biblioteka. W Łęcznej warto także zwrócić uwagę m.in. na XVII-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny i klasycystyczny ratusz. Wszystkie najciekawsze zabytki miasta i okolic da się zwiedzić, wybierając się na wycieczkę szlakiem rowerowym “Łęczna — miasto nad Wieprzem i Świnką”.
Rozpoczynając zwiedzanie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego od jego południowej strony, można obrać trasę rowerową Z biegiem Wieprza”. Szlak rozpoczyna się we wsi Łysołaje, gdzie warto obejrzeć ponad stuletni, eklektyczny dwór z zabytkowym zespołem folwarcznym i parkiem. Obecnie w tej szlacheckiej posiadłości mieści się szpital. Szlak biegnie dalej na północ, lewym brzegiem Wieprza do wsi Jaszczów, a następnie skręca na wschód, przez most na drugą stronę rzeki. Pokonując dolinę można podziwiać strome, kredowe zbocza, które później, za miejscowością Białka, ustępują równinnym łąkom i torfowiskom.
Szlak prowadzi dalej do leżącej kilka kilometrów na północny wschód od Białki Wólki Bieleckiej, gdzie można zwiedzić zrekonstruowane, wczesnośredniowieczne grodzisko. O tym, jak wyglądało życie Słowian prawie tysiąc lat temu przypominają tu małe, drewniane ziemianki, a także wysoka brama wjazdowa i porośnięte trawą wały obronne. W sezonie letnim w Wólce Bieleckiej można spotkać grupy inscenizacyjne w średniowiecznych strojach: rzemieślników, wojowników, a także kucharzy, którzy przyrządzają coś dobrego w zawieszonych nad ogniskami kotłach.
