Nowy Partner
Dołączył do nas kolejny solidny Partner. Zaczynaliśmy rozwój naszej bazy od współpracy z UMP-pcPL, teraz rozszerzamy ją dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska.
Jednym z elementów naszej współpracy jest nowy serwer renderujący mapy w standardzie TMS dla Polski, a w przyszłości udostępniający też inne usługi. Jego adres to osm.trail.pl, hostingiem i wsparciem technicznym zajmujemy się wspólnie z firmą Centuria.pl, Stowarzyszenie OSM Polska odpowiada natomiast za część merytoryczną.
Aktualnie udostępnionych zostało pięć warstw map, które wykorzystać można między innymi na dowolnych stronach internetowych.
Style graficzne warstw map starają się lepiej odpowiadać tradycyjnej kartografii turystycznej w naszej części Europy, niż te stworzone w pierwotnym OSM. Dostępne są dwie warstwy bazowe mapy z danymi OSM: styl OSMapa-topo autorstwa Michała Mackiewicza oraz styl Hike & Bike Map autorstwa Colina Marquadt’a. Dwie dodatkowe półprzezroczyste warstwy pozwalają nałożyć poziomice oraz przebiegi szlaków turystycznych na inne mapy nie posiadające tych danych.
Więcej szczegółów o projekcie można znaleźć na dedykowanej stronie wiki, zapraszamy też do komentowania i dyskutowania o tym rozwiązaniu zarówno na forum OpenStreetMap jak i na naszym forum TRAIL.PL.
Kilka słów o OSM
Czym jest OpenStreetMap (OSM)? W skrócie można to określić jako “wikipedię” mapową, czyli miejsce gdzie użytkownicy z całego świata mogą tworzyć i uzupełniać aktualną mapę, dostępną dla każdego. Projekt jest zarządzany globalnie przez Fundację OSM oraz oddziały lokalne, takie jak polskie Stowarzyszenie. Najlepiej opisuje to samo Stowarzyszenie:
Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów.
Mapa OSM to bardzo dobra alternatywa dla map komercyjnych, nie wszędzie tak samo dokładna, ale za to dzięki ciągłej pracy wolontariuszy niektóre miejsca są dużo bardziej aktualne.
Jeśli interesuje Was oprócz mapowania szlaków także tworzenie mapy, to możecie dołączyć do Stowarzyszenia — więcej informacji na stronie OSM, bardzo Was do tego zachęcamy.