Park krajobrazowy znajduje się w zachodniej części województwa śląskiego, pomiędzy Gliwicami, a Rybnikiem. Od średniowiecza na ziemiach tych pracowali cystersi, po których wśród tutejszych stawów i gajów wciąż można odnaleźć cenne zabytki. Szlaki piesze i rowerowe parku są jednym z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców konurbacji górnośląskiej.
Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich obejmuje wschodnie obszary Kotliny Raciborskiej i północną część Płaskowyżu Rybnickiego. Jest on częścią cennego ekologicznie, „zielonego korytarza”, łączącego przedgórza Karpat i Sudetów. Jego zachodnia granica przebiega nad Odrą, a przez jego terytorium przepływają trzy dopływy tej wielkiej rzeki: Ruda, Sumina i Bierawka. Są one prawdziwą gratką dla kajakarzy. Rzeka Ruda przepływa przez położone na południowym skraju parku Jezioro Rybnickie. Większość terenu parku zajmują lasy, wśród których można odnaleźć ciekawe głazy narzutowe. Nad brzegami tutejszych rzek i stawów znalazło schronienie wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Odnotowano tu ponad 230 gatunki ptaków.
Cysterki park na Śląsku warto odwiedzić przy okazji wycieczki do Gliwic, Rybnika czy Katowic. W tych dużych miastach jest najwięcej hoteli i pensjonatów. Na terenie parku można się zatrzymać np. w gospodarstwie agroturystycznym, albo w hotelu przy Aquaparku w miejscowości Nędza pod Kuźnią Raciborską.
Najciekawszą miejscowością pod względem zabytków są położone w środku parku Rudy. Znajduje się w nich imponujący zespół klasztorno-pałacowy, którego początki sięgają XIII w. To pocysterskie opactwo wraz z wpisaną w kompleks bazyliką nosi dziś przede wszystkim szatę barokową. Wystarczy jednak zajrzeć do jego wnętrz, sklepionych izb i długich korytarzy, aby bez problemu odnaleźć ślady typowego budownictwa średniowiecza i renesansu. Rudy są jednym z ważnych punktów oplatającego zachodnią Polskę Szlaku Cysterskiego, powołanego w ramach programu najważniejszych Europejskich Dróg Kulturowych. Przez to pocysterskie miasto przebiega też ciekawy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Trakt prowadzi z Częstochowy, aż do Cieszyna. W Rudach leży na nim zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej. Szlak prowadzi stąd na północny wschód, do licznych muzeów, urządzonych w dawnych obiektach przemysłowych w Gliwicach. Intrygującym przystankiem traktu zaraz za południową granicą cysterskiego parku krajobrazowego jest zabytkowa kopalnia „Ignacy” w Rybniku, gdzie można podziwiać m.in. ponad stuletnie maszyny parowe.
Przez Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich przebiega też oznaczony na czerwono Szlak Husarii Polskiej. Wyznacza on ciekawy turystycznie odcinek drogi, którą ponad 300 lat temu przebyły oddziały polskiej armii idąc na osiecz obleganemu przez Turków Wiedniowi. Na terenie parku można dojść czerwonym szlakiem do rezerwatu przyrody Łężczok. Ten urokliwy zakątek Kotliny Raciborskiej jest schronieniem wielu gatunków ptaków i rzadkich roślin wodnych. Znajduje się w nim siedem stawów. Na początku XX w. do okolicznych lasów na wystawne polowania lubił przyjeżdżać cesarz niemiecki Wilhelm II. Będąc w rezerwacie, warto obejrzeć ruiny XVIII-wiecznego, okazałego dworku myśliwskiego, wzniesionego tu jeszcze przez cystersów. Przez Łężczok przebiega popularny szlak rowerowy, z Markowic, przez Nędzę i Ciechowice, aż do Polskiej Cerkwi.
