Park Krajobrazowy Dolina Baryczy leży na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Rozciągając się wzdłuż rzeki Baryczy, od Żmigrodu na zachodzie, aż po Antonin na wschodzie. Park jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców środkowo-zachodniej części Polski. Poza rozległymi obszarami dzikiej przyrody, można w nim znaleźć bardzo wiele jedynych w swoim rodzaju zabytków.
Większa część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy leży w granicach województwa dolnośląskiego. Można tu znaleźć zarówno rozległe lasy, które stanowią niespełna połowę powierzchni parku, jak i podmokłe łąki i liczne stawy. Te ostatnie były budowane w tym rejonie już od średniowiecza. Park jest ważnym siedliskiem ptaków w zachodniej Polsce. Biolodzy doliczyli się tu prawie 280 ich gatunków. W parku wyznaczono cztery rezerwaty przyrody.
W Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy i jego najbliższym otoczeniu można znaleźć wiele zajazdów i gospodarstw agroturystycznych, a najwięcej z nich znajduje się w jego wschodniej części parku. Doskonałym miejscem na romantyczny weekend z historią w tle jest tu hotel urządzony w drewnianym pałacyku myśliwskim księcia Radziwiłła w Antoninie. Ten niezwykły, neoklasycystyczny budynek zbudowano na planie krzyża greckiego w pierwszej połowie XIX w. Jego centralnym elementem jest trójkondygnacyjna sala, której strop wspiera jedna, ogromna kolumna, spełniająca także funkcję kaflowego pieca. Zjawiskowy słup oplatają na trzech wysokościach wspaniałe poroża jeleni, a u jego stóp znajdują się dziś elegancki bar i restauracja. Ośmioboczna sala jest owinięta ze wszystkich stron drewnianymi balkonami, prowadzącymi do pokoi hotelowych. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie bywał swego czasu Fryderyk Chopin. W pałacu znajduje się zabytkowy salonik muzyczny, w którym można znaleźć odlew dłoni kompozytora. Co roku w tej rezydencji organizowany jest międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej „Chopin w barwach jesieni”. Sam Antonin to popularna miejscowość letniskowa z dużym kąpieliskiem, urządzonym nad rozległym stawem „Szperek”. Po jego północnej stronie istnieje rezerwat leśny Wydymacz.
Ciekawą miejscowością pod względem dziedzictwa kulturowego jest też Milicz, położony w środkowej części Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Znajduje się tutaj niezwykły kościół poewangelicki, wybudowany na początku XVIII w. Pełne uroku są także tutejszy rynek, a także pałacowy park i ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV w.
Z Milicza wychodzi oznakowany na czerwono „zamkowy” szlak turystyczny. Można nim dojść przez Krośnice i Sułów, aż do położonego na zachodnim skraju parku Żmigrodu. Szlak wiedzie nad brzegami wielu zatopionych w leśnej gęstwinie stawów rybnych. W Żmigrodzie warto zwrócić uwagę na ruiny ogromnego, XVII-wiecznego pałacu książęcego rodu Hatzfeldów. Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających, a sezonie letnim są w nim organizowane przedstawienia i inne imprezy. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest tu kamienna wieża zamkowa z XVI w., pozostałość po stojącej niegdyś w tym miejscu warowni.
Wokół Milicza wyznaczono także pętlę rowerową. Szlak „Dookoła Milicza” jest oznakowany na żółto. Prowadzący z tej samej miejscowości, czarny szlak turystyczny prowadzi natomiast do zabytkowego Cieszkowa, gdzie można zwiedzić urokliwy, barokowo-rokokowy kościół parafialny.
