Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmuje rozległe, nadodrzańskie łąki i rozlewiska, ciągnące się wzdłuż granicy niemieckiej na południe od Szczecina. To doskonałe miejsce wypoczynku dla wędkarzy, żeglarzy i kajakarzy. Podmokły teren parku nie jest idealnym miejscem dla piechurów, czy rowerzystów. Na tych czeka jednak moc atrakcji w jego najbliższej okolicy.
Park chroni cenne przyrodniczo, niezurbanizowane obszary na długiej wyspie pomiędzy dwoma kanałami dolnej Odry. Międzyodrze rozpoczyna się na północ od Widuchowej i jest ograniczone od północy Kanałem Leśnym, nad którym przebiega droga krajowa nr 31. Teren parku ciągnie się wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Co prawda, żyjące tu bieliki, rybołowy, żurawie, sowy błotne i wodniczki, jak również kuny, tchórze, łasice, wydry oraz przedstawiciele cennych gatunków ryb, płazów i gadów nie znają się na ludzkiej geografii. Dla nich Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry stanowi ten sam teren wraz z rozpoczynającym się zaraz za miedzą niemieckim Nationalpark Unteres Odertal. Oba organizmy tworzą więc jednolity obszar ochronny o charakterze międzynarodowym.
Położony na Międzyodrzu Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to przede wszystkim łąki, torfowiska, małe jeziorka i cieki wodne, wijące się pomiędzy kanałami Wschodniej i Zachodniej Odry, a tylko 4 procent jego powierzchni stanowią lasy. Nie ma w nim żadnych zabudowań. Odwiedzając to miejsce, trzeba zatrzymać się w dysponującym znakomitą bazą hotelową Szczecinie, albo w położonym po drugiej stronie Wschodniej Odry Gryfinie. To niewielkie miasto leży na wysokości środkowej części parku i jest z nim połączone Mostem Piastów. Dominującym elementem w architekturze Gryfina jest budownictwo powojenne. Można w nim jednak znaleźć takie perły, jak okazały, późnoromańsko-gotycki kościół parafialny z przełomu XIII i XIV w., czy XIV-wieczna, ceglana Brama Bańska.
Przez cały teren Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry przebiegają szlaki wodne idealnie nadające się na letnie spływy kajakowe. Oba kanały Odry są w tym miejscu szerokie, a ich wybrzeża dość odsłonięte, dlatego można tu też łatwo wpłynąć żaglówką z Zalewu Szczecińskiego. Podmokłe tereny parku sprawiły jednak, że nie wytyczono w nim dotąd znakowanych szlaków turystycznych. Bezpieczne ścieżki spacerowe, z których można podziwiać tutejsze krajobrazy, biegną wzdłuż nadodrzańskich wałów. Moc atrakcji dla turystów pieszych i rowerzystów czeka natomiast zaraz granicami parku.
Gryfino jest ważnym węzłem szlaków pieszych i rowerowych. Można się stąd wybrać na wycieczkę np. oznakowanym na czerwono Szlakiem Nadodrzańskim. Idąc nim na południe, dotrze się do „Krzywego Lasu”. Rosną w nim uznane za pomnik przyrody sosny o surrealistycznie zdeformowanych pniach. Szlak wiedzie stąd dalej do Rurki, gdzie można zobaczyć XIII-wieczną, romańską kaplicę templariuszy. Następnie czerwonym traktem dochodzi się do bogatej w pierwszorzędne, gotyckie zabytki Chojny oraz do granic Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.
Do Cedyni można też dotrzeć z Gryfina oznakowanym na zielono Szlakiem Kolarskim „Zielona Odra”, który przebiega m.in. przez usytuowaną w pobliżu południowych granic Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry Widuchową. W Gryfinie mają też swój początek i koniec cztery pętle rowerowe, prowadzące do wielu urokliwych zakątków tej części województwa zachodniopomorskiego.
