Niewielki Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy leży w środkowej części województwa dolnośląskiego, około 40 km na północny zachód od Wrocławia. To magiczne miejsce, w którym można podziwiać spokojnie przepływającą przez nieprzebyty las rzekę o nieuregulowanych brzegach. Park jest ważną enklawą dzikiej przyrody, a w jego obrębie i okolicach można podziwiać wiele ciekawych zabytków. Najlepszym środkiem transportu do zwiedzenia go jest rower.
Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy obejmuje dorzecze Jezierzycy i dopływającej do niej Juszki. 80 procent jego powierzchni porastają lasy, głównie sosnowe. Park cechuje się bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu. W leśnej gęstwinie ukrywają się w nim połączone wąskimi ciekami wodnymi stawy. Sprawia to, że dużą część parku z powodzeniem można zwiedzić w kajaku. Park jest z tego samego powodu rajem dla zwierząt mieszkających nad wodą, m.in. bociana czarnego i innych ptaków, a także rzadkich płazów i gadów. Nad brzegami rzek widać tu ślady działalności bobrów. W okolicznych lasach żyją także łasice, borsuki i jelenie.
Najlepszą bazą noclegową w pobliżu Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy dysponuje położony na jego zachodnim skraju Wołów. Poza paroma hotelami i pensjonatami w tym zabytkowym mieście, gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe można znaleźć także w innych miejscowościach wokół parku. Do Wołowa warto zajrzeć choćby ze względu na uroczą starówkę. Historia ratusza, który obecnie nosi szatę barokową, sięga XV w. O sto lat starszy od niego jest piękny, gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca. W Wołowie stoi także wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni dziejów zamek piastowski. Wokół tutejszego starego miasta zachowały się fragmenty średniowiecznych murów. Jeden z nich służy dziś jako postument pomnika symboli miasta – wołów.
Wokół Wołowa wytyczono wiele malowniczych szlaków rowerowych z towarzysząca infrastrukturą, taką jak chroniące turystów przed deszczem wiaty czy tablice informacyjne. W głąb Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy można się wybrać na wycieczkę np. oznaczonym na zielono Szlakiem Leśnych Wydm. Prowadzi on na zachód, do małej osady Dębno, gdzie można zobaczyć pozostałości średniowiecznego cmentarzyska. Zielony szlak następnie wiedzie do położonych na północno-zachodnim skraju parku Tarchalic. Przed tą miejscowością łączy się z biegnącym wzdłuż prawego brzegu Odry, niebieskim traktem rowerowym Wołowskie Krajobrazy. Na terenie wsi Tarchalice znajdowała się niegdyś starożytna osada Celtów. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że w zamierzchłych czasach znajdował się tutaj ważny ośrodek metalurgiczny. Znajdowano tu także bardzo ciekawe fragmenty ceramiki sprzed ponad 2000 lat.
Podążając pętlą rowerową dalej na północ, dojedzie się do wsi Boraszyn, gdzie niebieski szlak znów łączy się z zielonym, prowadzącym na wchód, do Orzeszkowa i Konar. W drugiej z tych niewielkich wsi można zobaczyć ruiny pierwszej na świecie cukrowni, której surowcem były buraki cukrowe. Powstała tu na samym początku XIX w. i uległa zniszczeniu w 1945 r. W Konarach można skręcić w czerwony szlak rowerowy, który przecinając Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy prowadzi znów na południe, do centrum Wołowa.
