Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. To jeden z jurajskich parków krajobrazowych z wybijającymi się ku niebu, bajkowymi formacjami skalnymi i górskimi potokami. W przeszłości bronili tu swych warowni średniowieczni rycerze, a późniejsza polska arystokracja przybywała na kuracje do leczniczych wód.
Park rozciąga się na północ od drogi krajowej nr 79, od Krakowa na południowym wschodzie do okolic Olkusza na północnym zachodzie. Od północnego wschodu sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Rzeźba terenu Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie jest bardzo zróżnicowana. Jego obszar składa się wielu wąskich dolin rzek i stromych pagórków, wśród których bieleją imponujące, dochodzące czasem do kilkudziesięciu metrów wysokości formacje skalne. Okoliczne jaskinie są schronieniem wielu gatunków nietoperzy. W parku żyją także kuny, sarny, lisy i dziki oraz ponad 170 gatunków ptaków.
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dysponującego wyśmienitą bazą hotelową i wieloma atrakcjami Krakowa. Odwiedzając go, można się też zatrzymać w którymś z pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, m.in. w leżących na jego południowym skraju Krzeczowicach, albo w sąsiadujących z nim od zachodu Chrzanowie i Olkuszu. Są to stare i urokliwe miasta, w których zachowało się wiele cennych zabytków. W Olkuszu można wypić kawę w średniowiecznej baszcie, będącej częścią odrestaurowanego fragmentu murów miejskich. Ciekawym obiektem jest tu także gotycko-renesansowa bazylika św. Andrzeja. W Chrzanowie warto przespacerować się zabytkową starówką i wstąpić do gotyckiego kościoła św. Mikołaja.
W Chrzanowie rozpoczyna się żółty szlak turystyczny PTTK, którym można wybrać się na wschód, południowym skrajem Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie do Krzeszowic. Są one starą i urokliwą miejscowością uzdrowiskową, której lecznicze źródła zaczęły przyciągać kuracjuszy już w drugiej połowie XVIII w. Znajduje się tu kilka letnich pałacyków niegdysiejszych magnackich rodów, a także zabytkowe łazienki.
Szlak żółty, nazywany także traktem „Dolinek Jurajskich” prowadzi dalej z Krzeszowic przez rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki do XVII-wiecznego zespołu klasztornego Karmelitów Bosych w Czarnej. Dalej trakt biegnie na zachód, przez ozdobioną wapiennymi skałami Dolinę Racławki do Paczółtowic. W tej starej wsi warto zwrócić uwagę na gotycki kościółek drewniany, w którego wnętrzach zachowało się wiele cennych zabytków z epoki średniowiecza, renesansu i baroku.
Dalej Szlak Dolinek Jurajskich wiedzie wśród spektakularnych, skalistych krajobrazów i zatopione w parku osady do Karniowic, gdzie warto zobaczyć XVIII-wieczny dworek szlachecki i wczesnobarokową kapliczkę. Kolejnymi ciekawymi przystankami przy szlaku są jaskinie Mamutowa i Wierzchowska Górna. Żółty trakt wiedzie dalej przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego aż do Piaskowej Skały, w której wznosi się wspaniały, renesansowy zamek, pierwotnie będący jedną z warowni wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego.
Przy Jaskini Wierzchowska Góra szlak żółty krzyżuje się z czarnym traktem turystycznym PTTK, który prowadzi do znajdującej się w północno-wschodniej części parku, skalistej Doliny Kluczwody. Na jednym z tamtejszych wzniesień zachowały się ciekawe pozostałości rycerskiego zamku.
