Park Krajobrazowy Gór Opawskich znajduje się przy granicy polsko-czeskiej, w południowej części województwa opolskiego. Obejmuje najdalej wysunięte na wschód pasmo polskich Sudetów. Park oferuje doskonałe warunki do pieszych wycieczek i kajakarstwa górskiego. Zimą przybywają tu tłumnie narciarze i snowboardziści.
Park obejmuje swym zasięgiem położone po polskiej stronie granicy, północne stoki Gór Opawskich. Występują w nim liczne, skaliste wzniesienia, wąwozy i przełomy rzek. Przez Park Krajobrazowy Gór Opawskich przepływają Biała Głuchołaska i Złoty Potok, których wartki nurt tworzy wymarzone warunki do uprawiania kajakarstwa górskiego. Najwyższym wzniesieniem jest Biskupia Kopa tu, wspinająca się na wysokość 889 m n.p.m. Szczyt znajduje się w południowo-zachodniej części parku, na samej granicy z Czechami, a na jego zalesionym grzbiecie stoi zabytkowa wieża widokowa.
W Parku Krajobrazowym Gór Opawskich można znaleźć wiele malowniczych szlaków turystycznych, przecinających często polsko-czeską granicę. Tutejsze lasy, które stanowią około 80 procent jego terytorium, są schronieniem wielu niezwykle rzadkich zwierząt, takich jak salamandra, jaszczurka zwinka, popielica i różne gatunki nietoperzy. W parku nie ma dużych drapieżników. Wyliczono tu natomiast występowanie ponad 100 gatunków ptaków.
Na terenie całego parku można znaleźć przytulne pensjonaty, pokoje gościnne czy pola namiotowe. Najlepszą bazą noclegową dysponują w tym rejonie Głuchołazy, położone na północno-zachodnim skraju parku. Jest to bardzo urokliwe miasto z zabytkową starówką. Spacerując po nim, warto zwrócić uwagę na wysoką, średniowieczną Wieżę Bramy Górnej, fragmenty starych murów obronnych oraz pierwotnie gotycki kościół św. Wawrzyńca, przebudowany w XVIII w. w stylu barokowym. Głuchołazy i pobliskie osady są ważnym centrum sportów zimowych. Organizowane są tu m.in. międzynarodowe zawody w biegach narciarskich. Kto woli poszusować na nartach tradycyjnych lub na snowboardzie, może wybrać się do oddalonych kilka kilometrów na południowy wschód od Głuchołaz Jarnołtówka i Pokrzywnej, gdzie funkcjonują wyciągi narciarskie.
W Jarnołtówku, przy mostku na Złotym Potoku, rozpoczyna się żółty szlak turystyczny, który prowadzi do schroniska pod Biskupią Kopą, położonego na wysokości 765 m n.p.m. Szlak prowadzi początkowo stromymi zboczami Bukowej Góry, wśród malowniczych skał i wyrobisk działających niegdyś prężnie w tym rejonie kopalni. Za schroniskiem żółty trakt schodzi do położonych nieco niżej przełęczy Mokrej i Srebrnej.
Przy wspomnianym już domu turysty szlak żółty krzyżuje się z traktem czerwonym, prowadzącym na szczyt Biskupiej Kopy. Oznaczona kolorem czerwonym ścieżka prowadzi z najwyższego wzniesienia w Górach Opawskich na 571-metrową Zamkową Gorę, gdzie stała niegdyś średniowieczna warownia. Następnie szlak wiedzie zboczami 785-metrowej Srebrnej Kopy do położonej blisko Jarnołtówka wsi Pokrzywna, która jest jednym z popularniejszych w tym rejonie miejscowości turystycznych.
