Park Krajobrazowy Gór Sowich leży w Sudetach Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej na Dolnym Śląsku. Urlop w tych stronach to doskonała propozycja dla wielbicieli pieszych wędrówek i kolarstwa górskiego. Zimą można tu przyjechać także na narty. Góry Sowie od lat kuszą turystów pięknymi widokami, gęstą siecią znakowanych szlaków i bogactwem kulturowym okolicznych miejscowości.
Park leży kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Wałbrzycha. Poza pasmem Gór Sowich, obejmuje swym zasięgiem Masyw Włodarza. Jego najwyższymi wzniesieniami są wspinająca się na 1015 m n.p.m. Wielka Sowa, 972-metrowa Mała Sowa oraz Kalenica (964 m n.p.m.). Park Krajobrazowy Gór Sowich obejmuje najstarszą część Sudetów i leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Gór Wałbrzyskich. Na tutejszych, łagodnie wznoszących się grzbietach zachowały się spore partie naturalnej Puszczy Sudeckiej o charakterze iglastym lub mieszanym. W parku można poza tym znaleźć malownicze przełęcze i trawiaste stoki. Jest przy tym ważną enklawą dzikiej przyrody. Żują tu m.in. sowy włochate, sokoły i myszołowy, a także jelenie, sarny, lisy, dziki i kuny.
W miejscowościach rozrzuconych po Parku Krajobrazowym Gór Sowich nie brakuje hoteli, pensjonatów i schronisk turystycznych. Duże ich zgrupowanie można znaleźć pomiędzy miejscowościami Rzeczka i Sokolec. Aby tam dotrzeć z Wałbrzycha, trzeba się kierować drogą wojewódzką nr 381 do Jedliny Zdrój (miejscowości leżącej na skraju Parku Krajobrazowego Gór Wałbrzyskich, która dysponuje również dobrą bazą noclegową), a następnie skręcić w lewo w DW-383 do Walimia i w tej miejscowości w prawo, w lokalną asfaltówkę, która po paru minutach doprowadza do Sokolca. Z uwagi na różnice wysokości, miejscami na tutejszych, pustych drogach niezłą prędkość mogą rozwinąć rowerzyści. Przy Sokolcu działa leżące na wysokości 900 m n.p.m. schronisko turystyczne „Sowa”. To bardzo romantyczny, stary budynek z drewnianych belek. Został wzniesiony w typowym sudeckim stylu pod koniec XIX w., gdy do Gór Sowich zaczęli tłumnie ściągać spragnieni pięknych krajobrazów turyści. W tamtych czasach gościniec funkcjonował pod nazwą „Eulenbaude”. W jego pobliżu znajduje się stok narciarski z orczykiem. Zimą do starej „Sowy” ściągają też chętnie narciarze biegowi.
Przy zabytkowym schronisku zbiegają się zielony i czerwony szlak turystyczny, którymi można wejść na szczyt Wielkiej Sowy. Trakt czerwony dochodzi tu z Przełęczy Sokolej, a zielony z centrum Sokolca. Na Wielkiej Sowie działa wyciąg narciarski. Latem nie lada atrakcją jest tu natomiast murowana wieża widokowa z początku XX w. W ładny dzień można z niej obserwować imponującą panoramę środkowych Sudetów. Widać stąd też m.in. Masyw Ślęży.
Na szczycie Wielkiej Sowy krzyżują się cztery szlaki turystyczne. Traktem czerwonym można pójść zejść stąd dalej przez Przełęcz Kozie Siodło, aż do Przełęczy Jugowskiej we wschodniej części Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Szlak zielony kończy tu swój bieg. Na alternatywną wycieczkę można się za to wybrać oznakowanym na żółto traktem turystycznym, który prowadzi na szczyt Małej Sowy, a następnie do Walimia. W drugą stronę szlakiem tym dojdzie się do Kamionek, dawnej wsi, która obecnie jest dzielnicą miasta Pieszyce. Można się tu zatrzymać w jednym z hoteli urządzonych w eleganckich willach z przełomu XIX i XX w. Schodząc dalej, co centrum Pieszyc, warto zobaczyć kolejne niebanalne zabytki, takie jak gotycko-renesansowy kościół św. Jakuba, barokowy zespół pałacowo-parkowy oraz strzelisty, neogotycki kościół poewangelicki z XIX w. Z Kamionek, przez szczyt Wielkiej Sowy na Małą Sowę prowadzi także niebieski szlak turystyczny, którym można potem dojść do Przełęczy Walimskiej.
