Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny leży w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego i obejmuje zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu Pasma Chełma, wznoszącego się na 406 m n.p.m. Na tym zalesionym wzgórzu mieści się najważniejsze na Śląsku sanktuarium, odwiedzane co roku przez tysiące pielgrzymów z całej Polski.
Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale i niezwykle ciekawy obszar przyrodniczy. Rzeźba terenu jest tu bardzo zróżnicowana. Poza Górą Świętej Anny, występuje tu wiele wzgórz, których wysokość przekracza 300 m n.p.m. Wędrówki po szlakach prowadzących przez tutejsze wąskie wąwozy, suche doliny i bukowe lasy dają szansę przyjrzenia się z bliska typowym, malowniczym krajobrazom Opolszczyzny. Na terenie parku istnieje sześć rezerwatów przyrody, w których żyją m.in. jelenie, sarny i borsuki, a nad koronami drzew krążą myszołowy, jastrzębie i puszczyki.
Przez Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny przebiega łącząca największe aglomeracje południowej Polski autostrada A4. Odwiedzając go, można się zatrzymać w domu pielgrzyma, funkcjonującym we wsi o tej samej nazwie, co park, albo w którymś z pobliskich pensjonatów. Sanktuarium na wzgórzu jest poświęcony babce Jezusa św. Annie Samotrzeciej i stanowi bardzo popularny cel pielgrzymek Ślązaków od blisko 500 lat. W odległych czasach, zanim stanął tu pierwszy kościół chrześcijański, na Górze Świętej Anny istniała świątynia pogańska. Obecna tu dziś bazylika powstała w XV w., a wybudowany obok, barokowy klasztor franciszkanów jest młodszy od niej o około 300 lat.
Okolice Góry Świętej Anny były miejscem zaciekłej bitwy z Niemcami w czasie III powstania śląskiego w 1921 r., którą przegrały polskie oddziały. Wzgórze w tamtych czasach zwane Górą Chełmską, aż do 1945 r. pozostało w granicach Niemiec. Pamiątką po śląskich powstańcach jest postawiony po wojnie na wzgórzu monumentalny Pomnik Czynu Powstańczego. Wykonano go według projektu Xawerego Dunikowskiego. Imieniem tego rzeźbiarza został później nazwany 4‑kilometrowy szlak spacerowy, który biegnie wokół całego wzgórza. Dzieło Dunikowskiego stoi na wysokiej skale, u której stóp znajduje się wielki amfiteatr, wybudowany jeszcze przed wojną przez Niemców.
Imieniem Powstańców Śląskich został nazwany znakowany na niebiesko, 20-kilometrowy szlak turystyczny, który prowadzi z Bytomia przez całą Opolszczyznę i kończy się znów na Górnym Śląsku, w Gliwicach. Szlakiem niebieskim można zejść z Góry Świętej Anny do miejscowości Leśnica, położonej na jej południowo-wschodnim zboczu i na skraju parku krajobrazowego. Mieści się tam siedziba gminy. Na skraju miejscowości znajduje się stary cmentarz żydowski, w którym zachowały się kamienne nagrobki z pierwszej połowy XIX w.
