Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego rozciąga się pomiędzy Kościanem a Śremem, w południowej części województwa wielkopolskiego. Większość jego terytorium stanowią pola uprawne, poprzecinane gdzieniegdzie łąkami i unikalnymi w skali Europy zadrzewieniami. Watro tu zajrzeć ze względu na niezwykły krajobraz kulturowy, wiele zabytkowych pałaców i świetne ośrodki jeździeckie.
Wyróżnikiem Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego jest szereg ciągnących się wzdłuż pól, starych zadrzewień, sadzonych tu w pierwszej połowie XIX w. z inicjatywy generała Dezyderego Chłapowskiego. Te unikalne w skali Europy, proste, leśne korytarze pełnią od lat ważną funkcję ekologiczną. Znalazło w nich schronienie wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, m.in. daniele, bobry, jenoty i łosie, a swoje siedliska ma na terenie parku około 140 gatunków ptaków. Po ponad 150 latach koncepcja zrównoważonego gospodarowania gen. Chłapowskiego znalazła uznanie za stworzenie optymalnego ekosystemu wiejskiego, który idealnie nadaje się dla rolnictwa ekologicznego.
Dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzania Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego są położony za jego zachodnią granicą Kościan oraz leżący po wschodniej stronie Śrem. W obu miasteczkach można odnaleźć po kilka zajazdów i pensjonatów. Nie brakuje w nich też wielu ciekawych i urokliwych zabytków. Niedaleko parku znajduje się też aglomeracja poznańska. Podróż pociągiem z centrum stolicy Wielkopolski do Kościana zajmuje raptem 45 minut. Wystarczy więc dopłacić do biletu kolejowego kilka złotych za przewóz roweru i można w ciągu całego dnia zwiedzać park gen. Chłapowskiego wzdłuż i wszerz.
Do parku zaglądają chętnie miłośnicy jeździectwa, a to za sprawą dwóch popularnych stadnin koni: w podkościańskim Racocie oraz w Głębinie Starym. W pierwszej z tych miejscowości można zatrzymać się w trzygwiazdkowym hotelu, urządzonym w klasycystycznym pałacu książąt Jabłonowskich. XVIII-wieczna rezydencja była przez lata miejscem spotkań polskiej inteligencji, arystokracji i wybitnych twórców kultury. Gościli tu m.in. Józef Wybicki i Tadeusz Kościuszko. W okresie międzywojennym pałac w Racocie był z kolei jedną z rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego. Obok stadniny i hotelu cieszy dziś oko m.in. zabytkowa powozownia. Z Racotu do Kościana prowadzi ścieżka rowerowa, a na pieszą wycieczkę można się z niego wybrać do oddalonego o około 10 km Czempinia, niebieski szlak turystyczny PTTK. W miejscowości tej warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczny Pałac Szołdrskich, który jest jedną z najpiękniejszych barokowych rezydencji w Wielkopolsce. Wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego można podziwiać wiele ze starych zadrzewień śródpolowych z czasów gen. Chłapowskiego.
Kolejnym ciekawym obiektem na terenie parku jest pałac Chłapowskich w Turwi, w którym mieści się obecnie stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk. W pobliskim Rąbiniu można odnaleźć zabytkową nekropolię rodziny Chłapowskich. Można do niej dotrzeć z Turwi, obierając prowadzący na południowy wschód, czerwony szlak turystyczny. Trakt z Rąbinia prowadzi dalej na zachód, do Rogaczewa Małego, w którym stoi urokliwy dworek szlachecki z XIX w. W pobliżu można obejrzeć ekspozycję ekologiczną oraz park z wieloma pomnikowymi drzewami.
Czerwony szlak z Rąbinia do Rogaczewa Małego krzyżuje się w pewnym momencie z zielonym traktem PTTK z Turwi do leżącego kilka kilometrów na południe Kopaszewa. Znajduje się w nim kolejna z ze wspaniałych, klasycystycznych rezydencji Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Gościem pałacu w Kopaszewie był swego czasu Adam Mickiewicz, który właśnie w tym miejscu miał napisać niektóre fragmenty „Pana Tadeusza”.
