Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana leży w północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Obejmuje Zalew Wiślany oraz naturalna groblę, która oddziela go od Bałtyku. Można tu się godzinami przechadzać po złocistym piasku, wśród wyrzuconych na morski brzeg łodzi rybackich. Znajdą tutaj też coś dla siebie wielbiciele turystyki kulturowej oraz wąskotorowych kolejek.
Park rozciąga się wzdłuż Mierzei Wiślanej, od miejscowości Sztutowo, aż do granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Ten utworzony przez morskie fale, wąski pas lądu składa się z piaszczystych wydm oraz lasów, które stanowią ponad 80 procent powierzchni parku. Dominują tu bory sosnowe oraz mieszane. Na terenie parku żyje ponad 200 gatunków ptaków, a w jednym z jego dwu rezerwatów znajduje się należąca do największych w Europie kolonii kormoranów. Tutejsze lasy są natomiast schronieniem m.in. dzików, kun, jenotów i gronostajów. Widywane są w nich także łosie oraz daniele.
W Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana na urlopowiczów czekają dziesiątki hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i pól kempingowych. Najwięcej z nich można znaleźć w położonej w samym jego centrum Krynicy Morskiej. Inne popularne miejscowości wypoczynkowe w tym rejonie to leżące w jego zachodniej części Kąty Rybackie, Skowronki, Sztutowo i Stegna oraz wysunięta najbliżej granicy polsko-rosyjskiej Nowa Karczma.
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana i jego otulina cechują się niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Najciekawsze miejsca można w tym rejonie zwiedzić wybierając się na wycieczkę żółtym szlakiem turystycznym PTTK. Trakt rozpoczyna się w Krynicy Morskiej, gdzie warto zobaczyć starą, czerwoną latarnię morską, zabytkowe wille sprzed blisko stu lat oraz tutejszy port na Zalewie Wiślanym. W sezonie letnim kursują z niego stateczki turystyczne do Elbląga, Fromborka i warmińskiego Tolkmicka. Ciekawym miejscem w Krynicy Morskiej jest też tzw. Wielbłądzi Garb, czyli najwyższa na całej Mierzei Wiślanej wydma, wnosząca się na wysokość prawie 50 m n.p.m.
Żółty szlak turystyczny prowadzi z centrum Krynicy Morskiej na zachód, do położonej w granicach tego miasta, starej osady rybackiej Przebrno. Znajduje się tu zabytkowa leśniczówka, a także plaża i kolejne ośrodki wypoczynkowe. Niedaleko Przebrna wyznaczono rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Szlak prowadzi stąd dalej do małej osady letniskowej Skowronki.
Kolejnym ciekawym przystankiem żółtego traktu są Kąty Rybackie. To następna stara wiś, której mieszkańcy żyli kiedyś przede wszystkim z połowów na Zalewie Wiślanym i w Zatoce Gdańskiej. Dziś jest to urokliwa miejscowość turystyczna z usytuowanym na złocistej plaży, nadmorskim kąpieliskiem. Prowadzącym na zachód szlakiem PTTK dojdzie się stąd do Sztutowa, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny. Następnie trakt dociera do położonej tuż za granicą parku Stegny, która jest drugą, po Krynicy Morskiej, najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w tym rejonie. Warto zwrócić w niej uwagę na niezwykle ciekawy kościół parafialny. Wybudowano go w konstrukcji szachulcowej w XVII w. Ma barokowe wnętrze i stoi na fundamentach wcześniejszej, gotyckiej świątyni. Latem ze Stegny kursuje popularna, wąskotorowa kolejka, którą można dojechać do Sztutowa, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego oraz na Prawy Brzeg Wisły.
