Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu leży w północno-wschodniej części województwa lubelskiego i ciągnie się wzdłuż granicy z Białorusią. Stanowi on niezwykle cenną enklawę dzikiej przyrody z wieloma siedliskami wodnych ptaków. Coś dla siebie znajdą tutaj też wielbiciele zabytków. Rozrzucone po parku osady są prawdziwym miejscem spotkania kultur Wschodu i Zachodu.
Teren parku ciągnie się wzdłuż prawego brzegu rzeki Bug, od Terespola na południowym wschodzie, aż do Drohiczyna na północnym zachodzie. Będąca jego osią i wyznaczająca granicę dwóch państw rzeka na tym odcinku meandruje i ma nieuregulowane brzegi. Czasami woda wdziera się bezpośrednio w nieprzebyty las i na łąki, a gdzie indziej podmywa wysokie, piaszczyste osuwiska. W wielu miejscach można się przeprawić na jej drugi brzeg promem. Niewielka ingerencja człowieka w miejscowe środowisko przyrodnicze sprawiła, że w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu schroniło się wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Występują tu m.in. bobry, wydry i żółwie błotne, a także wiele objętych ochroną płazów i ptaków.
Chociaż do sforsowania niektórych leśnych ścieżek Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu nierzadko potrzebna jest maczeta, stosunkowo łatwo do niego dojechać, np. kierując się drogą krajową nr 2 na Terespol. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe w tym rejonie to Mierzwice, Kózki, Serpelice i Neple. Można w nich wynająć pokój lub domek letniskowy. W całym parku nie brakuje także pól namiotowych.
Terytorium Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu jest wąskie i podłużne. Daje to szansę zobaczenia wszystkich najważniejszych jego atrakcji trzymając się tylko jednego, głównego traktu turystycznego, jakim jest tu Nadbużański Szlak Pieszy. Swoją podróż można rozpocząć w miejscowości letniskowej Neple, położonej na wschodnim skraju parku, koło Terespola. Ta niewielka wieś, poza niezłą bazą noclegową, ma do zaoferowania turystom także bardzo ciekawe zabytki. Warto w niej zwrócić uwagę na piękny zespół pałacowo-parkowy, będący niegdyś posiadłością rodziny poety Juliana Ursyn Niermcewicza. Obecny dwór z kolumnami pochodzi z okresu przedwojennego. W samym parku stoi też tzw. „Biwak”, czyli niewielki pałacyk, do którego w pierwszej połowie XIX w. lubił przyjeżdżać rosyjski car Aleksander I. Ciekawą budowlą w Neple jest także dawna, XVIII-wieczna cerkiew unicka, wykorzystywana obecnie jako rzymskokatolicka parafia.
Nadbużański Szlak Pieszy prowadzi z okolic Terespola na zachód. Kolejnym przystankiem po wsi Neple jest Krzyczew. Ozdobą tej miejscowości jest dawna, drewniana cerkiew unicka z początku XIX w. i pochodzący z tego samego okresu dworek szlachecki. Trakt nadbużański wiedzie następnie do oddalonego o 6 km Pratulina. Miejscowość ta była kolejnym w tym rejonie, ważnym ośrodkiem grekokatolickim. Pamiątką po mieszkających tu przez wieki unitach jest klasycystyczny kościół, który zarazem pełni rolę sanktuarium męczenników podlaskich. Byli to mieszkańcy wsi, którzy w XIX w. zginęli z rąk żołnierzy carskich, ponieważ nie chcieli zgodzić się na włączenie ich kościoła do cerkwi prawosławnej.
Kolejnym ciekawym przystankiem na nadbużańskim szlaku jest wieś Woroblin, gdzie można zobaczyć ruiny XIX-wiecznego dworku. Następnie trakt wiedzie do położonego w centrum parku Janowa Podlaskiego. Można tu zobaczyć ruiny dawnego zamku biskupów podlaskich, który na drodze licznych przebudów przybrał formę prostego, barokowego pałacu. W Janowie Podlaskim działa również renomowana stadnina koni z zabytkowymi zabudowaniami. Ciekawym obiektem jest tu także barokowy kościół pw. św. Trójcy.
Nadbużański Szlak Pieszy prowadzi dalej na zachód, wśród pięknej przyrody i rustykalnych, drewnianych zabudowań okolicznych wsi, aż do granic sąsiedniego, Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
