Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego rozciąga się na południowy zachód od Przemyśla, we wschodniej części województwa podkarpackiego. Można w nim znaleźć malownicze szlaki, prowadzące po łagodnych, zalesionych wzniesieniach i suchych dolinach, rozciągających się na północ od Gór Sanocko-Tuczyńskich. Tysiące ludzi przyjeżdżają tu, aby odwiedzić tutejsze renesansowe zamki, a także popularną wśród pielgrzymów Kalwarię Pacławską.
Ponad 60 procent powierzchni Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego zajmują lasy. Utworzono w nim 9 rezerwatów, a w ze względu na jego niezwykłe walory przyrodnicze, planuje się w przyszłości powołać na jego terenie nowy park narodowy. Pogórze Przemyskie jest domem wielu cennych gatunków ptaków, m.in. puszczyka uralskiego, orła przedniego i orlika krzykliwego. Przez park krajobrazowy przepływają rzeki San i Wiar, a także wiele pomniejszych, górskich potoków. Gdzieniegdzie wzdłuż górskich szlaków można obserwować pozostałości po kamieniołomach i dawnych kopalniach odkrywkowych. W parku znajduje się też wiele ciekawych zabytków. Niestety wiele z tutejszych wiosek opustoszało po polsko-ukraińskich konfliktach etnicznych w czasie II wojny światowej, które zostały później przypieczętowane powojennymi przesiedleniami.
Odwiedzając Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, można zatrzymać się w jednym z licznych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Najwięcej z nich działa w Przemyślu, a także pobliskiej Łapajówce czy Krasiczynie. Pokoje gościnne można znaleźć też m.in. w Dynowie na północno-zachodnim skraju parku i w Kupni nad Sanem. Warto rozpocząć swoją wyprawę do parku właśnie w Przemyślu ze względu na jego stosunkowo dobre skomunikowanie z innymi miastami Polski, a także, aby zobaczyć tutejsze niebanalne zabytki. Na ich czele należy wymienić piękny Zamek Kazimierzowski. Obiekt ten powstał w XIV w., a około 200 lat później został przebudowany w stylu renesansowym. W Przemyślu warto odwiedzić też klasycystyczny pałac Lubomirskich, barokową archikatedrę z gotyckim prezbiterium, późnorenesansowy klasztor karmelitów bosych, czy pozostałości preromańskiej rotundy i książęcego palatium na Wzgórzu Zamkowym.
Kolejna uczta dla fanów dawnej architektury czeka kilka kilometrów na zachód od centrum Przemyśla, w leżącym już w obrębie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego Krasiczynie. Wznosi się ta wspaniały, renesansowy zamek rodu Krasickich. Przez miejscowość tą przebiega znakowany na niebiesko, ponadregionalny szlak turystyczny z Rzeszowa do Grybowa. Podążając nim z Krasiczyna na południe, w głąb parku, można dotrzeć do malowniczo położonej wśród łagodnych wzniesień i pół uprawnych wsi Olszany, w której warto zobaczyć zabytkową cerkiew św. Michała Archanioła.
Następnie niebieski szlak prowadzi przez Dybawkę Dolną na Wapielnicę. Jest to wnoszący się na 394 m n.p.m. szczyt, w którego pobliżu można zobaczyć pozostałości jednego z XIX-wiecznych fortów dawnej Twierdzy Przemyskiej. Stąd szlak prowadzi na 495-metrową górę Szybenica, a dalej do leżącej na południowo-wschodnim skraju Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego wsi Huwniki z kolejną zabytkową cerkwią. Stąd już niedaleko do odwiedzanej co roku przez tysiące pielgrzymów Kalwarii Pacławskiej. Można w niej zwiedzić ciekawy kościół oraz wiele zabytkowych kapliczek z XVIII i XIX w. W czasie odpustu, wielkie procesje pielgrzymów przechodzą w tym miejscu na specjalnie dla nich wybudowanych, pieszych kładkach nad płytkim Wiarem. Co bardziej odważni podciągają wtedy nogawki i pokonują rzekę w bród.
