Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie leży w województwie lubelskim, około 40 km na północny wschód od stolicy regionu. Obejmuje dużą część atrakcyjnych turystycznie obszarów Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Od wschodu sąsiaduje z Poleskim Parkiem Krajobrazowym, który stanowi otulinę otaczającą parku narodowego o tej samej nazwie. Urlopowicze ściągają do niego, by powędkować lub popływać na żaglówce. Przez park prowadzą też bardzo atrakcyjne szlaki rowerowe.
Krajobraz Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie jest z reguły płaski, a lasy stanowią tylko około 1/3 jego terytorium. Co jednak rzadko spotykane w innych miejscach Polski, duża ich część porośnięta jest starymi drzewami i zdołała zachować zbliżony do naturalnego charakter. Jeśli dodać, że park stanowi spójny obszar ekologiczny z porośniętym w dużej części nieprzebytą puszczą Poleskim Parkiem Narodowym, od razu staje się jasne, że Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w kraju. Zamieszkują go m.in. bobry, łosie, wydry i wilki. Turyści chętnie tu przyjeżdżają, aby wypocząć nad czystymi jeziorami. W niektórych nadbrzeżnych miejscowościach istnieje możliwość wypożyczenia żaglówki lub innego sprzętu wodnego.
W Parku Krajobrazowym Pojezierze Łęczyńskie można zatrzymać się w licznych ośrodkach wypoczynkowych, m.in. nad jeziorami Łukcze, Rogóźno, Zagłębocze, Piaseczno i Krasnem. Znajdują się przy nich kąpieliska i przystanie dla żaglówek. W wielu można też wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych oraz wędkarski. Osoby bardziej zainteresowane turystyką kulturową mogą zatrzymać się na jedną noc w którymś z pensjonatów w leżącej około 10 km od południowo-zachodniej granicy parku Łęcznej. Jest to stare miasto nad Wieprzem, w którym można znaleźć dwie zabytkowe synagogi. „Duża” bożnica została wybudowana w XVII w. w stylu barokowym, natomiast „Mała”, klasycystyczna, powstała w drugiej połowie XIX w. W pierwszym z tych budynków mieści się obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, a w drugim biblioteka. W Łęcznej warto także zwrócić uwagę m.in. na XVII-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny i klasycystyczny ratusz. Wszystkie najciekawsze zabytki miasta i okolic da się zwiedzić, wybierając się na wycieczkę szlakiem rowerowym “Łęczna — miasto nad Wieprzem i Świnką”.
Rower jest najlepszym środkiem transportu na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Przecina je m.in. czerwony szlak dla cyklistów “Przez Wyżynę Lubelską i Polesie Lubelskie” z Lublina do Woli Uhruskiej. Z Łęcznej trakt ten prowadzi na wschód, do miejscowości Puchaczów. Następnie szlak prowadzi rowerzystów koło kopalni węgla brunatnego „Bogdanka” i zakręca na północ, do zlokalizowanych na terenie parku krajobrazowego jezior Piaseczno, Bikcze i Uściewirz. Można nad nimi zrobić postój na jednym z pomostów, lub nawet zatrzymać się na dłużej na polu namiotowym, czy we wcześniej zarezerwowanym domku. Po zregenerowaniu sił, można wybrać się dalej czerwonym szlakiem rowerowym na wschód, do Urszulina, gdzie działa Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego.
Istnieje także alternatywny, oznakowany na żółto trakt rowerowy przez Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie, który zamiast zahaczać o kopalnię „Bogdanka”, odbija z Puchaczowa od razu na północ, w kierunku okolicznych jezior. Najpierw mija akwen Dratów, a później przechodzi zachodnimi brzegami Piaseczna i Zagłębocze.
