Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka leży parę kilometrów na północny wschód od Poznania. Mieszkańcy aglomeracji lubią przyjeżdżać do niego na grzyby i wycieczki rowerowe. Pomimo nizinnego charakteru Wielkopolski, w Puszczy Zielonce odbywają się doroczne zawody w kolarstwie górskim. Chlubą parku jest tutejszy szlak drewnianych kościołów.
Park obejmuje ważną enklawę leśną w środkowej Wielkopolsce. Puszcza zajmuje 80 procent jego powierzchni. Są to zarówno lasy gospodarcze jak i obszary o charakterze zbliżonym do naturalnego. Tutejszy krajobraz jest bardzo pofałdowany w wyniku ostatniego zlodowacenia. Najwyższym wzniesieniem parku jest Dziewicza Góra wspinająca się na 143 m n.p.m. Przepływają przez niego rzeki Warta, Trojanka i Potok Dzwonowski. W obrębie parku można napotkać także kilka rynnowych jezior.
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka rozciąga się pomiędzy miejscowościami aglomeracji poznańskiej: Czerwonakiem, Murowaną Gośliną, Skokami, Kiszkowem i Pobiedziskami. Hotel lub pensjonat można znaleźć m.in. w pierwszej z nich, a także położonych na południu parku Karłowicach, czy zatopionych w głębi lasu Kamińsku i Pławnie. W północnej otulinie Puszczy Zielonki znajduje się popularna miejscowość letniskowa Wojnówko, gdzie istnieje możliwość wynajęcia domku. Bazą wypadową do parku może być także dysponujący wieloma hotelami i hostelami Poznań. Do puszczy można dojechać z centrum autobusami komunikacji miejskiej i ścieżkami rowerowymi. Najlepiej jednak wsiąść razem z rowerem do pociągu i w ciągu kilkunastu minut dojechać ze stacji Poznań Główny do Czerwonaka.
Aby dotrzeć na Dziewiczą Górę, ze stacji PKP w Czerwonaku trzeba przejechać około 300 m ulicą Gdyńską na południe, a następnie przed szkołą podstawową skręcić w lewo w ulicę Leśną. Wąska asfaltówka szybko mija zabudowania miejscowości i wjeżdża w spokojny las. Trzeba nią dojechać do zatopionej w lesie osady, gdzie znajduje się parking i początek szlaku na pobliskie wzniesienie. Wjazd na Dziewiczą Górę to świetna propozycja na niedzielny wypad dla całej rodziny, jednak podjazd z parkingu na szczyt jest dość stromy i mniej wprawieni rowerzyści decydują się w tym miejscu częściej na pchanie swojego pojazdu, niż siłowanie się na najmniejszej przerzutce. Góra jest w całości zalesiona, jednak na jej szczycie wznosi się wieża widokowa. Została zbudowana jako punkt obserwacyjny dla strażaków po serii fatalnych pożarów w Puszczy Zielonce w 1992 r. Taras dla turystów znajduje się piętro pod ich stanowiskiem, na wysokości 30 m. Roztacza się stąd wspaniały widok na Poznań i jego najbliższą okolicę. Przy dobrej pogodzie można bez trudu dojrzeć wieżowce w centrum miasta, stadion Lecha, czy wieże zabytkowych kościołów w okolicznych miejscowościach.
Dziewicza Góra to punkt kulminacyjny pasma Środkowo-Poznańskiej Moreny Czołowej i zarazem najbardziej emocjonujący odcinek wielkopolskiej części Powerade Gamin MTB Marathon. W 2012 r. ta ogólnopolska impreza rusza właśnie w Murowanej Goślinie, już 15 kwietnia. Kolejne odcinki maratonu zostaną rozegrane m.in. w Karpaczu, Stroniach Śląskich i Ustroniu.
Po zrobieniu sobie sesji fotograficznej na tarasie wieży na Dziewiczej Górze, można wypić kawę w umiejscowionej u jej stóp kafejce, a następnie zjechać w kierunku Poznania szlakiem południowym, prowadzącym najpierw do Kicina. W miejscowości tej warto zajrzeć do urokliwego, drewnianego kościółka św. Józefa. Powstał on w połowie XVIII w. i jest zdobiony w środku pięknymi polichromiami. To jedna ze świątyń na „Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. Trakt najlepiej zwiedzić samochodem lub na rowerze. O jego kolejnych atrakcjach można przeczytać na ulotkach umieszczonych w przedsionkach każdego z kościółków. Z Kicina można podążyć szlakiem do oddalonej około 3 km na wschód Wierzenicy. Tamtejszy kościół św. Mikołaja powstał pod koniec XVI, a jego wieża została dobudowana około dwustu lat później. W Wierzenicy warto też zwrócić uwagę na zabytkową, krytą strzechą karczmę na drodze do Wierzonki i XIX-wieczny dwór Augusta Cieszkowskiego.
