Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej we wschodniej części województwa podlaskiego to miejsce, w którym żyją żubry, a jednocześnie spotykają się kultury Wschodu i Zachodu. Obejmuje rozległe obszary dzikiej przyrody z nieprzebytymi borami i bagnami, zaczynające się tuż za północno-wschodnimi granicami Białegostoku. Pod względem zachowanego tu ekosystemu i niezwykłego dziedzictwa kulturowego, park jest unikalnym miejscem w całej Europie.
W niewielkim stopniu przekształcone przez działalność człowieka lasy stanowią aż 80 procent terytorium Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Tutejsze bory, poprzecinane dolinami rzek, strumieniami i mokradłami, przypominają nieco południowe obszary syberyjskiej tajgi, a także Puszczy Białowieskiej czy Augustowskiej. Można tu podziwiać wiele starych, monumentalnych drzew, wśród których znalazło schronienie wiele chronionych gatunków ptaków i nietoperzy. Park jest też doskonałym miejscem do życia płazów, węży czy jaszczurek. Mieszkają w nim również bardzo rzadkie ssaki, od małych nornic i ryjówek, poprzez wydry, borsuki i wilki, aż po wielkie żubry. Stado tych ostatnich, wspaniałych zwierząt jest w parku stopniowo odtwarzane od lat 70-tych ubiegłego wieku i liczy obecnie około 50 sztuk.
Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej można znaleźć szeroką ofertę noclegową, od hoteli i pensjonatów, po różnego rodzaju mniejsze zajazdy i gospodarstwa agroturystyczne. Najwięcej z nich z znajduje się w zabytkowym Supraślu w środkowej części parku, położonym za jego południowo-wschodnią granicą Gródku, czy oddalonej od niego o kilkanaście kilometrów na północ Sokółce. Dobrą bazą turystyczną dysponuje też Czarna Białostocka, położona w rozdzielającym park na dwie części korytarzu wokół drogi krajowej nr 19.
Architektura wielu tutejszych miejscowości jest niezwykłym świadectwem spotkania kultur zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa. W Sokółce warto zobaczyć m.in. wybudowaną w połowie XIX w. cerkiew św. Aleksandra Newskiego, XIX-wieczną, drewnianą plebanię, a także rzymskokatolicki, neoklasycystyczny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. W Supraślu wznosi się jeden z niewielu w Polsce prawosławnych monasterów. Zespół klasztorny został ufundowany jeszcze w XVI w. Cały kompleks tworzą odbudowana po wojnie Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, pierwotnie wzniesiona u progu XVI w., a także imponujący Pałac Archimandrytów z XVII w., w którym działa obecnie Muzeum Ikon, druga cerkiew XIX-wieczna, powstała w XVIII stuleciu brama z dzwonnicą oraz piękne, barokowe budynki klasztorne.
Przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej prowadzi wiele malowniczych szlaków turystycznych. 16-kilometrowy trakt żółty łączy m.in. Supraśl i Czarną Białostocką, w której w sezonie letnim działa popularne kąpielisko nad zbiornikiem retencyjnym na rzece Jurczycha. Zielony szlak turystyczny wiedzie z Supraśla do Kopnej Góry. W tej ostatniej miejscowości można podziwiać wiele egzotycznych gatunków roślin w urządzonym w niej, pięknym arboretum. 35-kilometrowy szlak zielony prowadzi przez wiele z najatrakcyjniejszych fragmentów Puszczy Knyszyńskiej, m.in. dorzecze Supraśli i rezerwat Krzemienne Góry. Z monasteru w Supraślu można wybrać się też na wycieczkę do Białegostoku, obierając 27-kilometrowy Trakt Świętej Wody. Jednym z przystanków szlaku jest niezwykłe sanktuarium w Świętej Wodzie. Znajduje się tutaj symboliczne, cudowne źródełko, a także obsadzona krucyfiksami Góra Krzyży.
