Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej leży w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i rozciąga się wzdłuż granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Jest wyśmienitym miejscem do odpoczynku na łonie dzikiej przyrody z wieloma ciekawymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Poza przypominającymi nieprzebytą tajgę lasami, które stanowią około 80 procent powierzchni parku, można tu natrafić na jedyne w swoim rodzaju zabytki inżynieryjne.
Park leży na terenie gmin Gołdap i Dubeninki. Prowadzi do niego droga krajowa nr 65, z której w Gołdapie trzeba skręcić w prawo, w wojewódzką „651”, która na pewnym odcinku wyznacza południową granicę parku. Jego terytorium na północy kończy się na miedzy polsko-rosyjskiej. Bezkresna Puszcza Romnicka, w którym żyją m.in. wilki, łosie, borsuki i jenoty, ciągnie się jednak daleko w głąb Obwodu Kaliningradzkiego. W parku można znaleźć też wiele polodowcowych jezior, które wraz z przepływającymi tędy rzekami tworzą bogaty w wodę obszar, idealnie nadający się na siedliska dla wielu gatunków ptaków, m.in. żurawi, bocianów czarnych i orlików krzykliwych.
Puszcza Romnicka, ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze, była objęta specjalną ochroną już przed II wojną światową. W tutejszych kniejach lubili niegdyś polować na grubego zwierza wielcy mistrzowie krzyżaccy, a w ślad za nimi, niemieccy władcy, w tym cesarz Wilhelm II. Pod koniec XIX w. uroki tego niezwykłego miejsca zaczęli też doceniać pierwsi „masowi” turyści, przyjeżdżający miejscowych do sanatoriów.
W parku i jego otulinie można znaleźć wiele ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych, zwłaszcza nad brzegami jednego z największych w tej okolicy jeziora Gołdap. Północna część tego akwenu leży po rosyjskiej stronie granicy. Leżący na południowym brzegu jeziora i zarazem na zachodnim skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Romnickiej Gołdap to dysponująca świetną bazą noclegową miejscowość uzdrowiskowa. Jej najcenniejszym zabytkiem jest odbudowana po wojnie, renesansowa katedra z XVI w. Aż do 1945 r. była to świątynia protestancka. O niemieckiej przeszłości Gołdapi przypominają też XIX-wieczne kamieniczki na starówce, ponad stuletnia wieża ciśnień i neogotycki kościół św. Leona.
Na wycieczkę z Gołdapi w głąb Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej można się wybrać czerwonym szlakiem turystycznym PTTK, który najpierw prowadzi na północ, nad brzegi jeziora Gołdap. Następnie podąża się nim na wschód, przez Botkuny w kierunku wsi Galwiecie. Po drodze przechodzi się przez most na rzece Jarka, gdzie można zobaczyć pierwsze ze słynnych, zabytkowych mostów kolejowych Puszczy Romnickiej. Koło Galwiecia znajduje się zabytkowy dworek z lat 20-stych XX w. Kolejnym przystankiem na czerwonym szlaku jest miejscowość Pluszkiejmy nad północnym brzegiem Jeziora Czarnego. Trakt dociera stąd aż na wschodnie krańce parku, do miejscowości Stańczyki, w których wznoszą się najsłynniejsze w tej okolicy, zabytkowe wiadukty kolejowe. Opierające się na kamiennych łukach konstrukcje sięgają 36 metrów wysokości i ze względu na swój niezwykły kształt przybrały dumne miano „Akweduktów Północy”.
Z Gołdapi do Stańczyków można dojechać również szlakiem rowerowym „Tropami Romnickich Jeleni”. Po minięciu „akweduktów” zakręca on na północ i prowadzi do miejscowości Żytkiejmy (niem. Szittkehmen), w której mieści się siedziba władz Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej wraz z niewielkim centrum dydaktycznym.
