Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej obejmuje rozległe obszary leśne na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. Można w nim się delektować krystalicznie czystym powietrzem i prawdziwie dziką przyrodą. Wycieczka do parku to także lekcja historii. Tutejsze szlaki turystyczne prowadzą do wielu miejsc pamięci, przypominających o burzliwych i często tragicznych losach tej części Polski Wschodniej.
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej leży kilka kilometrów na południowy zachód od Tomaszowa Lubelskiego. Od północy sąsiaduje z Roztoczańskim Parkiem Narodowym, z którym łączy go szeroki, leśny korytarz. Tylko kilka kilometrów dzieli go też od Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego oraz od położonego przy granicy z Ukrainą Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Ponad 85 procent Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej zajmują lasy, przez które przepływa kilka pomniejszych rzek. Wyznaczono tu 3 rezerwaty przyrody. Puszcza Solska jest schronieniem wielu rzadkich gatunków roślin. Żyją w niej także m.in. wilki, jenoty, łosie, borsuki i jelenie.
Noclegu na terenie parku trzeba szukać przede wszystkim w gospodarstwach agroturystycznych. Najwięcej z nich można znaleźć w ciągnących się wzdłuż lokalnych dróg osadach na północno-wschodnim skraju Puszczy Solskiej, m.in. w Suścu i pobliskich Skwarkach czy Oseredku, a także w Hamerni i Józefowie na północy. Kilka z nich znajduje się też na zachodniej granicy parku, w okolicach miejscowości Osuchy przy drodze wojewódzkiej nr 849.
Rozpoczynając wycieczkę po Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej na jego północnym krańcu, można wybrać oznakowany na zielono Szlak Ziemi Józefowskiej. Prowadzi on z Józefowa do wsi Osuchy, gdzie znajduje się cmentarz około 300 żołnierzy AK i Batalionów Chłopskich, którzy właśnie w tym miejscu stoczyli największą i najkrwawszą bitwę partyzancką z okupantem w czasie II wojny światowej. Otoczony lasem i odwiedzany najczęściej przez harcerzy oraz starszych ludzi cmentarz składa się z równych rzędów prostych, metalowych krzyży, nad którymi góruje niedawno wyremontowany, granitowy pomnik ku pamięci poległych w walkach w 1944 r.
Zielony szlak turystyczny prowadzi dalej na Uroczysko Mazierze, a następnie do rezerwatu „Czartowe Pole”. Można zobaczyć w tym miejscu niezwykle piękny przełom rzeki Sopot. Jej wartki nurt przedziera się między korzeniami drzew, kamieniami i starymi gałęziami. Ciekawostką są w tym miejscu są ruiny papierni, założonej tu niegdyś przez rodzinę Zamoyskich. Na „Czarcim Polu” znajdują się także kolejne mogiły polskich partyzantów z okresu II wojny światowej. Towarzyszy im pomnik polskiego oręża, wzniesiony jeszcze w okresie międzywojennym, na pamiątkę odbytych tu niegdyś manewrów.
Szlak zielony ciągnie się wzdłuż koryta Sopotu na wschód, aż w końcu wychodzi poza granice parku i dociera do położonej na skraju lasu wsi Nowiny. Cała miejscowość ciągnie się wzdłuż jednej ulicy. Następnym przystankiem traktu są Siedliska, gdzie można zwiedzić małe muzeum mieszkającego niegdyś w tej wsi wybitnego rzeźbiarza Adama Grochowicza. Na końcu szlak zielony dociera do stacji kolejowej w Długim Kącie.
