Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego, przy granicy polsko-czeskiej i rozpoczyna się już na południowych przedmieściach Wałbrzycha. Można tu znaleźć wiele malowniczych, górskich szlaków. Letniej wyprawy w te rejony nie pożałują na pewno wielbiciele zamków i innych zabytków. Zimą do parku ściągają natomiast tłumnie amatorzy zjazdowego i biegowego narciarstwa.
Park obejmuje swym zasięgiem części Gór Kamiennych i Gór Wałbrzyskich, zaliczanych do Sudetów Środkowych. Najwyższym wzniesieniem jest w tym rejonie 936-metrowa Waligóra. Przez terytorium Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich przepływa kilka górskich potoków, a prawie 90 procent jego terytorium stanowią lasy, głównie świerkowe. Jest on mekką dla wielbicieli górskich wędrówek, a także ważną ostoją dzikiej przyrody. Żyją w nim m.in. jelenie szlachetne, dziki, sarny, lisy i zające.
Wiele hoteli i domów wypoczynkowych można znaleźć w położonej na północno-wschodnim skraju parku Jedlinie Zdrój. Jest to bardzo stare uzdrowisko, do którego od połowy XVIII w. przyjeżdżali kuracjusze z całych Niemiec. Do końca II wojny światowej miasto nosiło nazwę Charlottenbrunn. Można w nim zobaczyć wiele zabytkowych domów zdrojowych z XVIII, XIX i XX w. Ciekawym obiektem jest też ponad 100-letnia, drewniana remiza strażacka. Około 7 km na północny-zachód od Jedliny Zdrój, na stromym, zalesionym zboczu nad Jeziorem Bystrzyckim wznoszą się wspaniałe ruiny Zamku Grodno (niem. Krynsburg). W średniowieczu była to największa, książęca twierdza na Śląsku. Zamek jest dziś częściowo odrestaurowany i mieści się w nim Muzeum Regionalne PTTK.
Chcąc zatrzymać się w samym sercu Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, można wynająć pokój w romantycznym, przedwojennym schronisku „Andrzejówka” przy Rybnicy Leśnej. Leży ono na wysokości 796 m n.p.m. u podnóża Waligóry i w pobliżu Przełęczy Trzech Dolin, gdzie w sezonie zimowym działają 3 wyciągi narciarskie. Co roku przy „Andrzejówce” organizowany jest słynny „Bieg Gwarków”, w którym startują setki wielbicieli biegówek z całej Polski.
Przełęcz Trzech Dolin przy schronisku „Andrzejówka” jest ważnym punktem krzyżowania się szlaków turystycznych w Górach Kamiennych. Na punkty widokowej na najwyższej w tym rejonie Waligórze można z niej dotrzeć szlakiem żółtym. Trakt ten dociera do przełęczy z Sokołowska, w którym można znaleźć parę domów wczasowych. Ciekawostkami w tej miejscowości są ruiny neogotyckiego sanatorium oraz niewielka, ceglana cerkiew św. Michała Archanioła z 1900 r. Atrakcyjnym przystankiem na żółtym szlaku turystycznym są także ruiny Zamku Radosno z XIII w.
Przez szczyt Waligóry przebiega odgałęzienie dość wymagającego, niebieskiego szlaku rowerowego z Głuszycy przez Radosną do Przełęczy Trzech Dolin. U podnóża góry wiedzie natomiast pieszy, niebieski szlak turystyczny, który z tej samej przełęczy wspina się na Suchawę, wzniesienie o wysokości 928 m n.p.m.
