Park Krajobrazowy Ujście Warty leży na pograniczu województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, przy granicy polsko-niemieckiej. Stanowi otulinę parku narodowego o tej samej nazwie. Właśnie w tym miejscu organizowany jest słynny Przystanek Woodstock. Krzyżują się nim także bardzo atrakcyjne szlaki kajakowe i rowerowe, a okoliczne miejscowości przyciągają turystów swym niezwykłym dziedzictwem kulturowym.
Park Krajobrazowy Ujście Warty ciągnie się od granicznego Kostrzyna nad Odrą na wchód, aż do Świerkocina. Jego dwa zachodnie ramiona chronią cenne przyrodniczo rejony wzdłuż doliny dolnej Odry. Północne sięga do wysokości Namyślina przy drodze wojewódzkiej nr 127, a południowe do Pamięcina przy krajowej „31”. Park obejmuje cenny ekosystem nadwarciańskich rozlewisk. W jego centrum leży Kostrzyński Zbiornik Retencyjny, którego duża część znajduje się na terenie Parku Narodowego Ujścia Warty. Na terenie parku krajobrazowego żyją m.in. kuny i bobry, a także wiele gatunków ptaków, m.in. czaple, bociany, bieliki i gągoły.
Teren parku to głównie dzikie łąki i rozlewiska. Noclegu należy szukać w jego najbliższym sąsiedztwie, przede wszystkim w Kostrzynie nad Odrą. Miasto leży przy samym Uściu Warty i działa w nim wiele hoteli i pensjonatów. Każdego roku w sierpniu wyrasta przy nim miasteczko namiotowe na kilkaset tysięcy osób, a to za sprawą organizowanych właśnie w tym miejscu, słynnych festiwali rockowych Przystanek Woodstock. Niestety piękna starówka w Kostrzynie została obrócona w ruinę podczas II wojny światowej. Ciekawymi zabytkami są tu natomiast pozostałości Twierdzy Kostrzyn z ruinami XVI-wiecznego zamku i obecnie odrestaurowaną Bramą Berlińską z XIX w.
Na festiwal Jurka Owsiaka w Kostrzynie można przypłynąć kajakiem. Rozpoczynając spływ odpowiednio wcześnie, da się tu dotrzeć z Wrocławia, Poznania i wszystkich miejscowości znajdujących się w dorzeczu Odry i Wary. Świetną propozycją na dłuższy urlop jest np. szlak kajakowy znad Jeziora Gopło, kanałem Noteci aż do jej ujścia do Warty przed Gorzowem Wielkopolskim. Po zakończeniu festiwalu Woodstock i zregenerowaniu sił, można kontynuować spływ kanałem dolnej Odry, dopływając kolejno do Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, Szczecina i pobliskiego zalewu.
Z Kostrzyna nad Odrą można się wybrać na wycieczkę w północno-zachodnią część Parku Krajobrazowego Ujście Warty oznakowanym na zielono szlakiem rowerowym „Zielona Odra”. Dociera on najpierw do położonych na prawym brzegu rzeki wsi Szumiłowo i Koleńsko, a następnie wiedzie przez las do Namyślina. W pobliżu tej miejscowości odkryto starożytne groby popielcowe żyjących tu w zamierzchłych czasach wędrownych plemion. We wczesnym średniowieczu istniała tu także osada na ważnym szlaku handlowym z Polski do Niemiec.
Szlakiem rowerowym „Zielona Odra” można się wybrać z Namyślina dalej na północ, do Kłosowa. W tej miejscowości warto obejrzeć ciekawy, kamienny kościół z pierwszej połowy XIV w. z drewnianą wieżą, a także XIX-wieczny folwark. W pobliskim Czelinie, który jest następnym przystankiem na szlaku, można zobczyć niezwykle cenny kościół romański z XIII w. Zielony trakt rowerowy prowadzi dalej wzdłuż prawego brzegu Odry przez Cedynię i Gryfino, aż do Szczecina.
W północno-wschodnie rejony Parku Krajobrazowego Ujście Warty i do pobliskiego parku narodowego prowadzi z Kostrzyna nad Odrą czerwony szlak rowerowy nr 1. Ciekawym przystankiem na tym trakcie jest miejscowość Kamień Wielki, w której wznosi się XIX-wieczny, klasycystyczny pałac.
